PM: Huvigruppide hinnangul ei mõtle valitsus makse muutes inimestele

28. mai 2004, 08:02

Huvigruppide hinnangul ei pea valitsus toidukaupade madalama käibemaksu vastu võideldes silmas inimeste huve, vaid mõtleb kitsa elanikegrupi heaolule.

Eesti Pensionäride Ühenduse juhi Sven Pärna hinnangul väljendub valitsuse hoolimatus elanike vastu igal sammul ning odavamast toidust loobumine on sellest vaid üks näide, kirjutab Postimees.

«Peaminister Juhan Parts ei vaevu meie esindajatega isegi mitte kohtuma, väites, et valitsus on juba niigi kõik võimaliku teinud,» rääkis ta.

Selle asemel, et muuta toit odavamaks ja nii toetada kõiki elanikke, mõtleb valitsus pensionäride hinnangul neile vähestele inimestele, kes tulumaksu alandamisest märkimisväärset kasu saavad.

Eesti Toiduainetööstuste Liidu juhi Helve Remmeli sõnul oleks toiduainete hindade alandamine kindlasti aidanud lahendada mitmeid sotsiaalseid probleeme. «Olukord, kus suur osa elanikest kulutab toidule kolmandiku või rohkem oma sissetulekust, ei ole normaalne,» lausus ta.

Samuti viitab ta tõsiasjale, et Eestis on Euroopa Liidu 25 liikmesriigiga võrreldes üks kõrgemaid toiduainete maksumäärasid.

Samas tunnistab Remmel, et maksualandamine peidab endas ohtu, et tööstused ja kaupmehed kasutavad seda vahendina oma kasumi tõstmiseks.

Postimehega rääkinud mitme asjatundja sõnul on valitsuse otsus küll mõistetav, kuid mõned selle põhjendused on küünilised.

Viidatakse eelkõige valitsuse seisukohale, et sarnaselt Euroopaga üritatakse siin maksustada eelkõige tarbimist, kuigi toidu puhul ei ole see kõige kohasem õigustus.

«Valitsus ei ole vist aru saanud, et Eestis ei söö inimesed vaid supilusikaga kalamarja, vaid paljudel inimestel on probleem, et vähegi normaalseks toitumiseks raha jätkus,» rääkis Postimehele üks asjatundja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing