Rahandusministeerium: riigieelarve täitumist pidurdas Euroopa Liit

03. juuni 2004, 17:56

Riigieelarve täitumist aeglustas peamiselt Euroopa Liitu minekust tingitud maksumaksmise edasilükkumine, kommenteeris rahandusministeerium tänast teadet.

Riigikassa esialgsetel andmetel laekus 2004. a mais 2,897 mld krooni ja 2003. a mais 2,891 mld krooni. Seega püsis maikuu laekumine täpselt samal tasemel kui möödunud aastal, lisas ministeerium, ehkki tänavune riigieelarve laekumine ja sellele vastavad kulud on prognoositud mullusest ligi 8 mld krooni suuremad. Tänavune riigieelarve prognoos on 47,6 mld krooni, mullu oli see vaid 39,6 mld krooni.

Rahandusministeeriumi riigi rahanduse talituse juhataja kt Katrin Lasn selgitas laekumise tempo seiskumist, et kui kuni Euroopa Liiduga ühinemiseni maksti liikmesriikidest imporditavatelt kaupadelt käibemaks piiril, siis alates ühinemisest ei maksta piiril käibemaksu, kui kaubad liiguvad Euroopa Liidu siseselt.

Nendele kaupadele kohane maksusumma deklareeritakse vastava perioodi käibedeklaratsioonil. Sellise muudatuse tõttu tekib käibemaksulaekumistes kuni kahekuuline nihe. Kui 2003. aasta mais laekus käibemaksu 902 mln krooni, siis tänavu mais laekus esialgsetel andmetel kõigest 97 mln krooni käibemaksu.

Nii mais kui juunis oli oodata ka väga madalat kütuseaktsiisi laekumist, kuna 1. mail toimunud aktsiisimäärade tõstmise ajel tõid kütuseettevõtjad aprillis vabasse ringlusesse ligi kolm korda rohkem kütust kui eelmisel aastal samal ajal. Kui 2003. a mais laekus 153 mln krooni, siis 2004. a mais 413 mln krooni.

Juunikuust alates ootame laekumise paranemist, märkis Lasn. Põhjustena võib välja tuua eelseisvate dividendide ja puhkusetasude väljamaksmised. Samuti on ees sigarettide aktsiisimäära tõstmine 1. juulist 2004. a, mille tõttu tuuakse juunikuus vabasse ringlusesse rekordkogus sigarette.

Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt laekub juunikuus vähemalt veerand aastaeelarvesse planeeritud tubakaaktsiisist. Tulude laekumise kogukasvu jäävad juunis negatiivselt mõjutama käibemaks ja kütuseaktsiis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing