Sakala: Ekseko tahab sõnnikust elektrit teha

07. juuni 2004, 08:04

Kui Eesti Energia ja Ekseko seakombinaat leiavad mooduse, kuidas toorsõnnikust elektrit toota, võivad viljandlased sõnnikuhaisust pääseda.

Ekseko arendusdirektori Andres Veide sõnul peaks sõnnik elektritootmiseks tulevikus läbima bioreaktori, kus eraldatakse biogaas, mida kasutatakse energia tootmiseks, kirjutab Sakala.

«Selle protsessi jooksul kaob suurem osa lehkavatest jäätmetest ning oluliselt paranevad ka sõnniku väetisomadused,» selgitas Veide. «Lisaks soovime koostööd arendada mõne väetisetootjaga, kes saaks hakata bioreaktori läbinud sõnnikust kontsentreeritud väetist valmistama.»

Eesti Energia Taastuvenergia ettevõtte direktori Martin Kruusi sõnul algatasid nad koos Eksekoga uuringu, et teada saada, millist tehnoloogilist lahendust kasutada ning millised on tulevase elektrijaama võimsus, toodang ja maksumus.

Seda, millal uuring lõpeb ja uus elektrijaam tööle hakkab, ei osanud Kruus öelda. «Pigem on see aastate kui kuude küsimus,» arvas ta.

Sea toorsõnnikust elektri tootmine on laialt levinud Euroopa maades, eriti Taanis ja Saksamaal. Eestis oleks see esimene omataoline ettevõtmine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing