Rahandusministeerium: kütuse kallinemine põhjustas inflatsiooni kiirenemise

07. juuni 2004, 11:09

Rahandusministeeriumi hinnangul avaldas olulisimat mõju mai hinnatõusule mootorikütuste hinnatõus, mis oli tingitud aktsiisimäärade tõstmisest 1. mail.

Toidukaupade ja mootorikütuse kallinemine tõi kaasa aastaseks tarbijahindade
kasvuks 3,7 protsenti, mis oli viimati nii kiire 2002. aasta juunis. Alates 2003. aasta aprillist püsis Eesti inflatsioon madalam eurotsooni omast, kuid
selle aasta mais ületas eurotsooni näitajat, mis oli 2,5 protsenti, 1,2 protsendipunkti võrra.

Toiduainete kallinemist mõjutas enim suhkru ligi 140 protsendiline kallinemine, kuid ka puuviljade oluliselt kõrgem hind eelmise aasta maiga võrreldes. Eluaseme- ja tervishoiuteenuste hinnad püsisid baasiefekti mõjul tunduvalt kõrgemal möödunud aasta mai tasemest.

Võrreldes aprilliga kallinesid enam toidukaubad ja mootorikütused.
Inflatsiooni veelgi suuremat tõusu pidurdas sideteenuste 0,8 protsendiline
odavnemine, mille põhjustasid taas alanud mobiilsideteenuste sooduskampaaniad. Mais kallinesid kaubad ja teenused eelmise kuuga võrreldes
2,1 protsenti.

Eurotsooni inflatsioon kiirenes mais esialgsel hinnangul aprilli 2,0 protsendilt 2,5 protsendile. Kiirema hinnakasvu taga oli toornafta kallinemine maailmaturul, mis põhjustas transporditeenuste kallinemise ja seeläbi inflatsiooni kasvu. Ka juunis peaks eurotsooni inflatsioon püsima ülalpool 2 protsendi taset, kuna toornafta hind on endiselt väga kõrge.

Ootame juunis Eesti tarbijahindade kasvu, millele enim avaldavad mõju mootorikütuste jätkuvalt kõrged hinnad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing