PM: Valitsus kavandab sigarettide aktsiisi erakorralisi tõuse

09. juuni 2004, 07:43

Rahandusminister Taavi Veskimägi sõnul kaalub valitsus eestimaalaste kiirelt kasvava ostujõu tõttu sigarettide aktsiisi erakorralisi tõuse.

«Eestis kasvab ostujõud kiiremini kui aktsiis,» selgitas Veskimägi. «Terviseedenduse ja suitsetamise piiramise seisukohalt on mõistlik aktsiise tõsta kiiremini.»

Minister viitab rahvusvahelistele uuringutele, mille kohaselt sigarettide hinnal on oluline mõju suitsetamisele. Kuna Eesti aktsiisitase on hoolimata juba paika pandud iga-aastasest 2?3kroonisest suitsupaki kallinemisest liiga madal, töötavadki rahandusministeeriumi ametnikud sügiseks välja uue maksustrateegia, milles ühe variandina on pakutud välja aktsiiside tõstmine kaks korda aastas, mis võimaldaks Euroopa Liidule lubatud minimaalse aktsiisimäära saavutamist 2010. aasta asemel näiteks juba 2007. aastal, kirjutab Postimees.

«Üldine suund on suurendada kaudseid makse ja maksustada enam tarbimist, samas vähendades otseseid makse ja tulu teenimise maksustamist, et inimestele jääks raha rohkem kätte, et saaks ise otsustada, kas osta suitsu või ehitada maja,» märkis Veskimägi.

Sigarettide musta turgu juba aastaid uurinud Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) direktori Marje Josingu sõnul võib plaanitust kiirem aktsiisitõus suurendada plahvatuslikult salakaubandust. «Praegune sujuv aktsiiside kergitamine 2010. aastani oligi vastavuses ostujõu suurenemisega, et tarbijad ei muudaks oma ostukohta,» rääkis Josing. «Kardan, et riik pole siiski veel nii haldussuutlik, et salasuitsude plahvatuslikku kasvu ära hoida.»

Tubakatootjate Eesti Assotsiatsiooni esimehe Urmas Silmani sõnul on Euroopa Liidule lubatud 2010. aastani kestev iga-aastane sigarettide aktsiisitõus niigi väga suur, ületades oluliselt tarbijate ostujõu kasvutemposid. Arvestades, et Venemaal maksavad sigaretid poole vähem kui Eestis ning Lätis on suitsud neljandiku odavamad, muutub aktsiiside kasvuga paratamatult ka salasuitsuäri maksupetturitele ja kaubaturistidele ahvatlevamaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing