Jalgpalli EM: Rootsi küttis sauna

15. juuni 2004, 08:09

Euro 2000 finaalturniirilt kolme kaotusega lahkuma pidanud Rootsi koondis alustas seekord hiilgavalt, alistades oma esimeses kohtumises Bulgaaria 5:0.

Kümme aastat tagasi nuhtles rootslaste eelmine põlvkond bulgaarlasi MM-i pronksimängus 4:0, nüüdne rivistus oli veel ühe värava võrra võimsam, kirjutas Sportnet.

Esimene pooltund möödus mõlemapoolsete rünnakutega. Rootslased üritasid edu saavutada pikkade ja kõrgete söötudega, bulgaarlased rajasid oma mängu vasturünnakutele, milleks rootslased ka lahkelt võimalusi pakkusid.

Esimese väravavõimaluse lõidki bulgaarlased, kui Martin Petrov 16. minutil vasakul äärel kaks vastast üle mängis ja kaarpalli värava ette Zoran Jankovicile saatis. Viimase löögist läks pall napilt rootslast väravapostist valelt poolt mööda.

Viis minutit hiljem näitas end esimest korda Rootsi koondisse tagasi pöördunud Henrik Larsson, kui lajatas lennult väravale Mikael Nilssoni kaarsöödust tema ette jõudnud palli. Kera lendas napilt üle põikpuu. 27. minutil suunas Dimitar Berbatov kõrgel hüppel palli rootslaste värava suunas ning Isakssonil oli tegemist, et see üle väravalati lükata.

Skoor avati 32. minutil, mil Anders Svensson mängis palli ette Zlatan Ibrahimovicile, kes sooritas paremal äärel võimsa spurdi. Palliga karistusalasse jõudes ei hakanud Amsterdami Ajaxi ründaja au endale rabama, nähes, et keskelt spurdib kahest kaitsjast ette Fredrik Ljungberg. Ibrahimovici madalast söödust jõudis pall Londoni Arsenali poolkaitsja teele ette ning too saatis selle tühja väravasse.

Kohe teise poolaja teisel minutil oli Jankovicil suurepärane võimalus viik jalule seada, kuid kuuelt meetrilt sooritatud pealöögist keeldus pall raamidesse siirdumast. Kohe oli taas aktsioonis Ljungberg, kuid rootslase madala löögi Zdravkov tõrjus.

Bulgaaria kaitseliinil oli üha raskem Rootsi koondise kiiretes rünnakuliikumistes kohaneda ning veerandtunnise mängu järel oligi häda käes. 57. minutil lennutas Erik Edman vasakult äärelt kaarpalli värava ette ning hea hoo sisse saanud Larsson tulistas selle võimsal hüppel peaga Bulgaaria värava paremasse nurka.

71 sekundit hiljem andis paremalt tiivalt trahvikasti külgjoonele jõudnud Anders Svensson kui mõõdetud passi taha posti, kuhu kiirustas kaitsjatest vabanenud Larsson. Löök vasaku jalaga ning ristiline pall kergitas värava katusevõrku.

3:0 murdis bulgaarlaste meeled ja mängutahte. 78. minutil astus Vladimir Ivanov trahvikasti joonel Ljungbergi kannale ning rootslase ilus kukkumine meeldis inglasest kohtunikule sedavõrd, et ta näitas väravajoonest 11 m kagusel asuvale valgele laigule. Rootslaste esimese värava kaasautor Ibrahimovic realiseeris penaltipalli, ehkki Zdravkov aimas löögi suuna ära.

81. minutil asendas lisaks väravasöödule ja väravale ka kollase kaardi teeninud Ibrahimovici Marcus Allbäck ning kümme minutit hiljem oli temal au Rootsi võidule kroon pähe panna. Larsson andis kaitsjate vahelt ootamatu söödu, kaitsjad magasid selle maha, kuid mitte Allbäck. Karistusala mademelt lendu läinud pomm ripsas küll Zdravkovi sõrmi, kuid maandus ometi võrgus.

Larsson võinuks enda nimele saada ka EM-finaalturniiride ajaloo kaheksanda kübaratriki, kuid loovutas penalti löömise au Zlatan Ibrahimovicile. 'Andsin palli Zlatanile, sest meeskonnale tuleb kasuks, kui võimalikult paljud mehed saavad väravaid lüüa. Kõik meie kolm põhiründajat said selles mängus jala valgeks ja see on hea,' selgitas 75. korda Rootsi eest mänginud Larsson.

Aastaid Glasgow Celticus mänginud Larsson loobus koondises mängimisest pärast 2002. aasta MM-võistluste finaalturniiri, sest leidis, et siis saab ta suviti täielikult pühenduda oma perele ja eelkõige väiksele pojale Jordanile. Tänavu aprillis oli aga just kuueaastane Jordan see, kes isa uuesti koondisega liituda palus. Juba mais peetud sõprusmäng Poolaga näitas, et Larssoni oskused pole rooste läinud - üks kolmest väravast kanti tema arvele.

Rootsi polnud alates 1958. aastal kodus peetud MM-ist ühtegi järgmisest kaheksast suurturniirist, kus nad osalesid, alustada võiduga. EM-ide 44-aastase ajaloos on rootslaste 5:0 senise suurima, viieväravalise vahega võidu kordamine.

Kaotajate peatreener Plamen Markov arvas, et kaotuse nii suurte numbritega on raske leppida. 'Esimene poolaeg oli mäng võrdne ja vaatamata sellele, et jäime taha 0:1, olin ma meeskonna tegutsemisega tervikuna rahul. Kõik muutus pärast seda, kui Rootsi lõi teisel poolajal kiiresti kaks väravat. Vastane sai kontrolli sündmuste üle enda kätte ja hoidis seda suurema vaevata lõpuni.

Olen alati öelnud, et Larsson on suur mängija. Kui teda poleks täna õhtul platsil olnud, olnuks mängupilt kindlasti teine,' võttis Markov hävingu kokku.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing