Maksumaksjate Liit aitas seljatada Haigekassat

Liis Kängsepp 28. juuni 2004, 13:19

Maksumaksjate Liidu abil koostatud vastuhagi tõi AS-le Laverna Riigikohtus võidu Haigekassa üle.

Haigekassa esitas hagi AS Laverna vastu töötajate eest tasutud ravikulude väljamõistmiseks. Maksumaksjate Liit aitas Lavernal esitada vastuhagi põhjendusega, et eesti haigekassa seaduse § 4 lg 2, mille alusel raha nõuti, on põhiseadusega vastuolus.

Riigikohus leidis, et haigekassa nõudis sotsiaalmaksuvõlglaselt sisse kulud, mida haigekassa oli kandnud kindlustatu ravikindlustushüvitiste tasumisel. Samas ei olnud maksuvõlglane vabastatud sotsiaalmaksuvõla maksmisest. Kõnealuse sätte üks eesmärk oli haigekassale seadusega pandud ülesannete täitmiseks piisava raha tagamine. Kohus leidis, et riigi maksuregulatsioon sisaldas piisavalt meetmeid, millega sundida sotsiaalmaksuvõlglast oma kohustusi täitma maksumaksjat vähem koormavalt.

Riigikohus leidis, et eesti haigekassa seaduse § 4 lg 2 kitsendas isiku põhiseaduslikku õigust omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada. Kohus tühistas esimeses astmes AS Laverna kahjuks tehtud otsuse ning muutis selle, jättes haigekassa hagi Laverna vastu rahuldamata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing