PM: Ministeeriumid küsivad 3,5 miljardit lisakrooni

30. juuni 2004, 09:20

Ministeeriumid küsivad järgmiseks aastaks riigieelarvega lubatavatele summadele hädapäraste kulutuste katteks juurde 3,5 miljardit krooni.

Tänaseks peavad ministeeriumid esitama rahandusministeeriumile oma eelarve piirsumma täpse kulude jaotuse. Olgugi et eelarve piirsummad on aastateks 2005?2008 juba maikuus valitsuses kokku lepitud, loodavad ministeeriumid saada täiendavate kulude katteks lisaraha. Kui veel mõni kuu tagasi küsiti kümme miljardit krooni eelarve kavandatavast mahust rohkem, siis praeguseks on üleplaanilised rahasoovid vähenenud 3,5 miljardini, kirjutab Postimees.

Järgmisel aastal riigieelarvega jaotatavaks summaks on valitsus kinnitanud 52,3 miljardit krooni, millest enamiku ehk 48 miljardit krooni jaotavad enda ja oma allasutuste vahel 11 ministeeriumi.

Selle aastaga võrreldes kasvab riigieelarve 4,68 miljardi krooni võrra, kuid enamik sellest on juba varem ära lubatud ? 1,4 miljardit krooni läheb sotsiaalmaksu arvelt sihtotstarbeliselt pensionideks ja tervishoiule, 1,5 miljardit Euroopa Liidu makseks ning NATO-le lubatud kaitsekulutuste kasv võtab 286 miljonit krooni.

«Riigieelarves on raha piisavalt ning küsimus on pigem selles, et avalikust eelarvest me kõike teha ei suuda ? meil puudub raha ja inimressurss,» tunnistas rahandusminister Taavi Veskimägi. «Me peame kriitilise pilguga hakkama hindama, mis konventsioonidega me ühineme ja millistesse rahvusvahelistesse organisatsioonidesse kuulume.»

Kuigi ministeeriumid küsivad vajalike kulude katteks, näiteks päästetehnika ja reostustõrje vahendite uuendamiseks, IT-süsteemide tänapäevastamiseks ja uuteks välisesindusteks lisamiljoneid, tõrjub ministeerium neid koalitsioonileppes kinnitatud piirmääraga 37,6 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), millest suuremaks ei tohi valitsussektori kulud minna. Rahandusministeerium teeb küll juulis uue majandusprognoosi, mille tulemusel võivad suureneda ka kulutamise võimalused ? iga protsendipunkti võrra suurem majanduskasv annab riigile pea 1,5 miljardit krooni maksutulu lisaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing