Puidufirma juht näitas ettevõtluskuludena naistekingi ja käekotte

30. juuni 2004, 15:21

Kohus otsustas, et naistekingad ja käekotid ei ole puidufirma ettevõtluskulu.

Tallinna halduskohus jättis üleeile enamuses osas jõusse Järva maksuameti maksuotsuse, millega kohustati Türi puidufirmat tasuma riigile täiendavalt 443571 maksukrooni, mille ettevõte oli üritanud jätta tasumata ettevõtlusega
seotud kuludena näidatud tehingutelt ja omanikule tehtud erisoodustustelt.

Järva maksuamet tegi 2003. aasta 14. märtsil maksuotsuse Türi ettevõttele OÜ Univer, millega kohustati ettevõttet tasuma täiendavalt tulumaksu kuni 1999. aasta eest 76676 krooni, ettevõtte tulumaksu alates 2000. aastast summas 80212 krooni, käibemaksu 38672 krooni, sotsiaalmaksu 101806 krooni ja lisaks eeltoodud summade pealt intresse.

Maksuamet oli revisjoni käigus näiteks tuvastanud, et ettevõte oli kulutanud ligi 119000 krooni parketi, glasuurplaatide, valamute ja muu kauba ning ehitusmaterjalide soetamiseks, kuid mingeid ehitustöid ei olnud toimunud ning ka raamatupidamisest ei selgunud, kus kaupu ja materjale kasutatud oli. Selgus, et ettevõte oli näidanud ettevõtlusega seotud kuludena kaupade soetamist, mis tegelikult rändasid Univeri omaniku Aimur Raudsepa eramusse.

Ettevõtlusega seotud kulud olid firma raamatupidamise kohaselt ka näiteks kärujuhi kursuste ja eksami kinnimaksmine 2160 krooni ulatuses isiku eest, kes kunagi Univeris töötanud ei olnud ja ka tööle ei asunud. Ettevõtlusega seotud kuludena olid näidatud ka 3000-kroonised põrandavaas ja kauss, 6000-koonine pronkkarp, 2300 krooni eest klaaside ja 4000 krooni eest rongipiletite ostmist - kuskil ei olnud aga märgitud nende seotus ettevõtlusega.

91000 krooni eest oli firma kassast tehtud väljamakseid ostu-müügi lepingute alusel, kuid kohus jättis jõusse maksuhalduri seisukoha, et tegelikkuses orderitel näidatud isikud Univerile kaupu ei müünud ja raha ei saanud - selle summa määras maksuamet Raudsepale tehtud erisoodustuseks, kuna ainult läbi tema liikusid sularahamaksed ettevõtte kassast.

Kuigi tööandjal ei ole kohustust oma kulul riideid ja jalatseid osta, kui need ei ole töötervishoiu ja tööohutuse seadusega, soetas puiduga tegelev OÜ Univer oma töötajatele näiteks naiste suvekingi, teksapükse, orienteerumisvarustust ja käekotte ning ei näidanud neid erisoodustusena. 2001. aasta juulis tehti aga kassast kokku 9000 krooni ulatuses väljaminekuordereid kolmele firma töötajale lähetuskulude eest Rootsi, kuid selgus, et kolmest töötajast oli Eesti piiri ületanud vaid üks - Univeri omanik Raudsepp.

Maksuhaldur luges Raudsepale tehtud erisoodustuseks veel ka näiteks 71000 krooni eest ettevõtte raha kulutamise Raudsepa eramule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing