Siseministeerium õigustab ID-kaartide valmistamise kõrget hinda

01. juuli 2004, 08:50

Siseministeeriumi kinnitab vastuseks eilse ÄP artiklile, et siseministeerium pole maksnud Trübile kinni ID-kaartide valmistamise seadet.

Järgneb pressiteade:

Eesti Vabariiki esindav siseministeerium ei maksa isikutunnistuste tootmiseks vajalike seadmete, ka mitte tootmisliini eest, nagu kirjutab tänane Äripäev. Siseministeeriumi ja Trüb AG vahel sõlmitud 330 miljoni krooni suuruse lepinguga siseministeerium elektrooniliste isikutunnistuste valmistamise ja isikustamise teenust viie aasta jooksul. Seadmete maksumus ei sisaldu siseministeeriumi ja Trüb AG vahel sõlmitud lepingus.

'Eesti riik ei maksa Trüb AG-le seadmete eest, vaid ID-kaartide tootmise ja isikustamise teenuse eest. Lepingu täitmiseks vajalike seadmete olemasolu eest vastutab teenuse pakkuja,' ütles siseministeeriumi halduse asekantsler Merle Küngas. 'Trüb AG pakkumine ID-kaartide valmistamise ja isikustamise osas oli kõige odavam, selgus läbi viidud riigihankekonkursil. Heakskiidu lepingu sõlmimiseks andis Vabariigi Valitsus,' lisas Küngas.

Riigihankekonkursi isikutunnistuse valmistamise ja isikustamise teenuse ostmiseks kuulutas siseministeerium välja 15. juunil 2000. aastal. Riigihankekonkursi pakkumiste avamise päevaks, 4. septembriks 2000. a, oli siseministeeriumisse laekunud kuue äriühingu pakkumised. Neist jäid pakutava teenuse hinna ja turvaparameetrite alusel konkureerima Setec OY (Soome) ja Trüb AG (?veits).

Pakkumiste hindamise komisjon, kuhu kuulusid siseministeeriumi ning kodakondsus- ja migratsiooniameti esindajad ja kuhu oli kaasatud Eesti Panga ekspert, tunnistas soodsaima hinna alusel parimaks Trüb AG pakkumise.

28. veebruaril 2001. a sõlmis siseminister talle Vabariigi Valitsuse korraldusega antud volituse alusel konkursi võitnud Trüb AG-ga elektroonilise isikutunnistuse valmistamise ja isikustamise teenuse ostmise lepingu viieks aastaks kogumaksumusega 330 980 000 krooni.

'2001. aastal kajastamist leidnud seadmete ja vahendite maksumuse summa oli tõenäoliselt tolleaegne esialgne prognoos koguinvesteeringute kohta seadmetesse ning ei puuduta üldse ID-kaartide valmistamise lepingut ega riigi poolt tasutavaid summasid,' ütles Merle Küngas.

'Seoses ID-kaardi komponentide, näiteks andmekiibi hinna langusega maailmaturul õnnestus meil eelmise aasta detsembris vähendada riigi kohustusi, alandades isikutunnistuste valmistamise ja isikustamise lepingust tulenevaid makseid. Lepingu muudatusest tulenevalt muutub ID-kaartide tükihind odavamaks ja langeb lepingu kogumaksumus,' ütles kodakondsus- ja migratsiooniameti peadirektor Mari Pedak.

Alates kaartide väljastamise algusest 2002. aastal kuni tänaseni on kodakondsus- ja migratsiooniamet maksnud Trüb AG-le 113 366 076 krooni 488 695 kaardi eest.

Isikutunnistuste valmistamise ja isikustamise leping sõlmiti tähtajaga viis aastat ning see lõpeb 30. detsembril 2006. 'Enne lepingu lõppemist analüüsib siseministeerium isikutunnistuste valmistamisega seotut ning arvestab analüüsi tulemusi uue riigihankekonkursi korraldamisel,' kinnitas asekantsler Merle Küngas.

Toimetuse kommentaar:
Eilne ÄP kirjutas sellest, kuidas riik sõlmis Trübiga 330 miljoni kroonise ID-kaartide valmistamise lepingu võttes aluseks, et Trüb AG investeerib ID-kaartide valmistamise tehnoloogiasse 130 miljonit krooni. Trüb Baltic ise kinnitab 2001. aasta majandusaruandes, et ID-kaartide trükkimise alustamiseks on investeeritud 35 miljonit krooni. Ka hilisematest majandusaruannetest ei nähtu nagu oleks ettevõte teinud täiendavaid märkimisväärseid investeeringuid. Üldse on Trüb Balticul masinaid ja seadmeid sh ID-kaartide valmistamise seadmed bilansis 18 miljoni krooni väärtuses. Tänaseks on pool Trübi ID-kaartide liini väärtusest juba amortiseerunud, kuna liin amortiseerub 1 miljoni ID-kaardi trükkimisega.

ID-kaartide tootmise omahind on 2 aastaga suurenenud 10 krooni võrra. Tänase kl 7 seisuga on välja antud 535 681 ID-kaarti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing