PM: Asjatundjad lahkusid raudteelt

02. juuli 2004, 09:03

Eesti Raudtee suurosaniku BRS aktsionär Suurbritannia raudteefirma Jarvis plc müüs oma osaluse ligi 160 miljoni krooni eest teistele kaasaktsionäridele.

BRS oli Jarvise kaasanud erastamisele tänu firma raudteealasele oskusteabele, et oma pakkumisele kaalu lisada, kirjutab Postimees.

Majandusminister Meelis Atoneni hinnangul tundub Jarvise lahkumine kasumliku Eesti Raudtee omanikeringist erastamiseelse kokkuleppena. «Ega sellist aktsiate ostu-müüki ei saa riik Eesti Raudtee kaasaktsionärina ja regulaatorina kuidagi mõjutada,» tõdes Atonen.

Eesti Raudtee erastamist nõustanud Väino Sarneti sõnul oli antud erastamisel oluline tähtsus ka nn iluduskonkursil, kus lisaks pakkumise rahalisele suurusele hinnati ka erastajate kompetentsi. «Jarvisega püüti mõju avaldada, sest neil oli oskusteavet nii opereerimise poolelt kui ka vedurite remondist ja raudtee infrastruktuurist,» meenutas Sarnet.

Samas uskus Sarnet, et Jarvise osalusel on Eesti Raudtee kolme aastaga korralikult saneeritud ning kallist oskusteavet ei läinud rohkem vaja.

Eesti Raudtee endise juhi Parbo Juchnewitschi sõnul pole Eesti Raudteel uute omanikega mingit erilist revolutsiooni toimunud ning taoline oskusteave oli ka riigile kuuluval raudteefirmal olemas. «Sama edukalt oleks Eesti Raudtee saanud hakkama ka riigifirmana,» leidis Juchnewitsch. «BRSi omanikud teevad head äri, kuid riik on sellest erastamisest kõvasti kaotanud.»

Atoneni sõnul pole ta antud tehingu pooldaja, kuid riigi omanduses tegutses Eesti Raudtee oluliselt kehvemate majandustulemustega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing