Balti-Soome merekaabli Estlink partnerid lõid ühisettevõtte

06. juuli 2004, 10:05

Balti-Soome merekaabli Estlink parntnerid sõlmisid ühisettevõtte AS Nordic Energy Link aktsionäride lepingu, teatas Eesti Energia.

Baltimaade ja Soome vahelise merekaabli Estlink rajavad ühiselt kolm Baltimaade energiaettevõtet - Eesti Energia, Latvenergo, Lietuvos Energija - ning Soome energiaettevõtted Pohjolan Voima ja Helsingin Energia.

Lepingu järgi saab suurimaks osanikuks Eesti Energia, kellele kuulub 39,9% aktsiatest. Latvenergo ja Lietuvos Energija saavad kumbki 25% aktsiatest ning ülejäänud 10,1% jaguneb Pohjolan Voima ja Helsingin Energia vahel. Ettevõtte eesmärgiks on veealuse merekaabli ehitus ja haldamine. Nimetus Nordic Energy Link tähistab silda Baltimaade ja Põhjamaade energiasüsteemide vahel.

Lisaks sõlmisid AS Nordic Energy Link aktsionärid lepingu Soome põhivõrgu operaatoriga Fingrid, pannes sellega aluse tulevasele koostööle projekti raames ja luues eeldused kaabliosa võimalikuks lülitamiseks tulevikus Fingrid?i infrastruktuuri.

Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk näeb aktsionäride lepingu sõlmimises otsustavat sammu esimese Baltimaade ja Euroopa Liidu energiasüsteemi vahelise ühenduse loomiseks. ?Estlink tihendab kolme Balti energiaettevõtte omavahelist koostööd, mis on võimaliku pan-Balti elektriettevõtte rajamise eeltingimuseks?, lisas Okk.

Estlink?i esimene eesmärk on varustada Põhjamaade elektriturgu Baltimaades toodetud elektriga. Eestil on kuni aastani 2012 tootmisvõimsuste ülejääk ning Estlink loob täiendava müügivõimaluse. Hinnanguliselt hakatakse merekaabli kaudu Põhjamaadesse müüma ligikaudu 2 TWh elektrit aastas. Projekti majanduslik ja poliitiline tähtsus seisneb ennekõike Baltimaade elektrivarustuskindluse paranemises ning elektrisüsteemide sõltuvuse vähenemises Venemaast. Estlink võimaldab elektritransiiti ja tagab alternatiivse elektri ostukanali võimaliku tootmisvõimsuste puudujäägi katmiseks.

Balti-Soome vahelise 350 MW võimsusega alalisvoolukaabli kogumaksumuseks kujuneb ligikaudu 110 miljonit eurot. Merekaabel ühendatakse Soome ülekandevõrku Espoo 400 kV alajaamas ning Eesti ülekandevõrku Harku 330 kV alajaamas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing