Reiljan lubas geneetiliselt muundatud kartuli

08. juuli 2004, 11:50

Keskkonnaminister Villu Reiljan toetas geneetiliselt muundatud kartuli kasvatamist ja turustamist Euroopa Liidus, ajades ärevile siinsed keskkonnakaitsjad.

'Meie ühiskonna võime valvata on väike,' ütles suurima siinse keskkonnaorganisatsiooni Eestimaa Looduse Fondi (ELF) nõukogu esimees Marek Strandberg. 'Kui kord on mingi taime materjali on muudetud, võib juhtuda, et need taimed paljunevad looduses vabalt.'

Strandbergi sõnul oleks Euroopa Komisjoni hääletusest läbiminekus kartul esimene muundatud taim, mida võiks siin kasvatada.

Minister Villu Reiljan muundatud kartuli kasvatamist ohtlikuks ei pidanud, saates esmaspäeval oma jah-sõna Euroopa Komisjonile, nõustudes geneetiliselt muundatud kartuli EH92-527-1 kasvatamise ja turustamisega Eestis ja mujal Euroopa Liidus.

Minister lähtus siinse Geenitehnoloogia Komisjoni arvamusest, et geneetiliselt muundatud kartuli kasvatamine ja turustamine ei ole inimestele ja keskkonnale ohtlik. Sisuliselt kiitis ta heaks tärklise sisalduse suurendamise kartulis, mida hiljem kasutatakse tööstuslikus tootmises, mitte toidus. Sellisest kartulist võib teha näiteks paberit. Hetkel ei kasvatata Eestis ühtki GMOd.

Geenitehnoloogiakomisjoni 17 liikmest enamik ei näinud muundatud kartuli kasvatamises probleemi. Komisjoni liikme, keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna spetsialist Lilika Käisi sõnul jõuti järeldusele, et muundatud kartul on inimesele ja keskkonnale kahjutu.

'Eestis tärklisetehast ei ole ning tõenäoliselt tahab taotluse esitanud Rootsi firma kartulit kodumaal kasvatama ja töötlema hakata. Lõplik otsus selle kartuli turustamise kohta ei tule enne aastat ja kui see juhtub olema positiivne, siis on kartulit lubatud turustada põhimõtteliselt üle EL-i,' rääkis ta.

Kasvatamise turvalisuse tagamiseks on plaanis kasutada rangeid reegleid. Tärklisetööstused annaksid kasvatajatele igal aastal uue seemnekartuli ja ostaksid toodangu täies mahus tagasi, mis väldib GM kartuli segunemist
tavakartuliga.

Paar kuud tagasi maikuus toetas minister Reiljan koos 9 liikmesriigi esindajaga muundatud maisi turustamist Euroopa Liidus. Euroopa Liidu Ministrite Nõukogu selles osas siiski kokkuleppele ei jõundud, asi läheb asi otsustamisele Euroopa Komisjoni.

Kokku on Eesti alates maikuust avaldanud arvamust 6 GMO suhtes, neist 2 suhtes positiivselt, 4 suhtes negatiivselt.

Euroopa Liidus on hetkel lubatud mittetoiduks kasutada ja kasvatada 18 GMOd (s.h 3 sorti maisi), inimeste toiduainetes on praegu lubatud kasutada 17 GMO liini. Eestis ei kasvatata hetkel ühtki GMOd.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing