PM: ELis õppimine läks eestlasele odavamaks

08. juuli 2004, 09:07

ELiga liitumise tõttu saavad Euroopa kõrgkoole sihtivad Eesti tudengid edaspidi arvestada oluliselt väiksema õppemaksuga.

ELi seaduste kohaselt peavad liikmesriikide kõrgkoolid käsitama teiste liikmesmaade üliõpilasi võrdselt oma tudengitega ning mingeid erinevusi vastuvõtul pole. Ühtlasi tähendab see madalamat, kohalike tudengitega samaväärset õppemaksu ning samasuguseid tervise-, sõidu- ja muid soodustusi, kirjutab Postimees.

Samaväärsed tingimused kehtivad vaid juhul, kui tudeng suudab oma teadmistelt ja oskustelt konkureerida kohalike üliõpilastega.

SA Archimedes Akadeemiliste Mobiilsustoetuste Keskuse juhataja Katrin Kiisleri sõnul vähenes õppemaks kõige rohkem neis riikides, kus kõrgharidus on tasuline ja ülikoolid elatuvad õppemaksust. «Näiteks Suurbritannias, Iirimaal ja Hollandis vähenes õppemaks kuni kümme korda,» nentis ta.

See tähendab, et kui näiteks Suurbritannias Kenti ülikoolis pidid Eesti tudengid veel eelmisel õppeaastal olenevalt erialast tasuma kuni 164 800kroonist õppemaksu, siis nüüdsest tuleb neil maksta sama palju kui brittidel endal ehk 18 000 krooni aastas.

Kui Euroopa õppemaksud suuruse järgi ritta seada, jääb Eesti ELi kodanikke silmas pidades pingerea keskpaika.

Näiteks Tartu Ülikooli eelarvevälistel kohtadel bakalaureuseõppes on õppemaks olenevalt erialast 16 500 ? 35 000 krooni, Estonian Business Schoolis tuleb õppeaasta eest tasuda 42 800 krooni. Lätis võib toime tulla 12 000 krooniga aastas, Iirimaal küünib õppemaks aga 80 000 kroonini.

Mitmes Euroopa riigis, sealhulgas Põhjamaades, oli kõrgharidus juba varem tasuta ning neisse õppima siirdudes ei muutu Eesti üliõpilase jaoks midagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing