Kohus jättis Viktor Kaasiku maksuotsuse muutmata

13. juuli 2004, 13:47

Kohus jättis eelmisel kolmapäeval Viktor Kaasiku maksuotsuse muutmata, keelates tal erakooli arveid maksustatavast tulust täies mahus maha arvata.

Maksuotsuse kohaselt tuli Viktor Kaasikul tasuda aastate 1999, 2000 ja 2001 eest 169672 krooni täiendavat tulumaksu, millest osa tingisid Viktor Kaasiku kui lapsevanema tuludest maha arvatud Shveitsi erakooli arved.

Tallinna halduskohus põhjendas maksuotsuse tühistamata jätmist arvete vormistusega, sest kooli osutatud teenus oli õpetamise, majutamise ja toitlustamisena lahku löödud. Muid kulusid peale haridusteenuse saamise on tulust võimalik maha arvata vaid juhul, kui need sisalduvad õppimise eest makstavas tasus ilma, et kulusid oleks eraldi välja toodud, selgitas kohus.

Eesti seadused ei määratle, mis koolituskulud täpselt on ja mida tohib nende hulka arvata. Nõnda arvab näiteks EBS õppemaksu sisse õppetööks hädavajalike õpikute maksumuse. Tippjuhtidele mõeldud Executive MBA programmi õppemaks sisaldab aga kaht õppereisi välismaale koos ööbimise ja toitlustamisega.

Viktor Kaasiku sõnul oli määravaks kulutuste seos õppimisega mingis konkreetses õppeasutuses ja nende vältimatus. Kaasik rõhutas, et kooli esitatud ettemaksu arvete näol oli tegu fikseeritud kulutustega, millele lisandusid kulud õpikutele, kohustuslikule kindlustusele, arvestustele-eksamitele ning transpordile kooli ja tagasi. Neid kulutusi Kaasik tulust maha ei arvanud.

Varem on Kaasik öelnud, et on juurdemääratud tulumaksu ära maksnud, kuid kavatseb maksuametiga vaielda põhimõtte pärast ja kuni riigikohtuni välja. Kokku on tal pidada kaks maksuvaidlust.

Oma teises vaidluses maksuametiga nõudis Kaasik piiramatu tulumaksusoodustuse kehtimist kogu laenuperioodile. Kaasik põhjendas, et ta poleks 1999. aastal kehtinud tulumaksusoodustuste piiramist ette teades nii palju eluasemelaenu võtnud ega poegi eksklusiivsesse erakooli saatnud.

Lisaks nõudis Kaasik põhiseadusliku järelevalvemenetluse algatamist, kuna maksusoodustuste reklaamimine riigi poolt laenamise ning õppimamineku õhutamiseks, millele järgneb soodustuste järsk äravõtmine, rikub inimeste õiguskindlust.

Tallinna halduskohus jättis Kaasiku kaebuse rahuldamata ning põhiseadusliku järelevalvemenetluse algatamata. Kaasik kaebas otsuse ringkonnakohtusse edasi (<#loe siit=http://www.aripaev.ee/mod/emb/online.html?disp=2 uud_id=502560>).

Varasemaid lugusid Kaasiku maksuvaidlustest loe <#siit=http://www.aripaev.ee/2567/uud_uudidx_256702.html> ja <#siit=http://www.aripaev.ee/2582/uud_uudidx_258202.html>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing