PM: Sadamatasude kasv toob kaasa ka laevapiletite hinnatõusu

15. juuli 2004, 08:58

Tallinna Sadama tasude tõstmine sunniks laevafirmasid paratamatult kergitama ka laevapiletite hindu, sest sadama- ja reisijatasud mängivad neis suurt rolli.

Tallinna Sadama nõukogu arutab sadamatasude küsimust oma homsel istungil ning kuigi firma juhtkond ei taha otsesõnu öelda, et kaalutakse nende tõstmist, tuleb koosolekul juttu ka sellest, kirjutab Postimees.

Tallinki juhi Kalev Järvelille sõnul on Tallinnas küsitavad summad juba praegu väga kõrged ning võrreldavad vaid Helsingiga. Seetõttu ei pea ta nende tõstmist kuidagi põhjendatuks. «Tallinna Sadama rentaabluse ja staatusega firma puhul tähendaks tasude tõstmine vaid monopoolse ettevõtte teiste firmade seljas liugulaskmist,» kinnitas Järvelill.

Kuna laevapileti hinnast moodustavad küllalt suure osa erinevad sadamatasud, avaldab see tema kinnitusel kahtlemata mõju ka piletihindadele. Kui suur võiks hinnatõus aga olla, ei soostunud ta veel spekuleerima. «Me oleme sadama sellistest plaanidest kuulnud, kuid ühtegi arvutust ei ole me veel näinud, mistõttu ei saa ka selle mõju üle arutada,» lausus kõige enam Tallinna ja Helsingi vahel reisijaid vedava firma juht.

Tallinna Sadama juhatuse esimees Mart Toomingas oli eile sadamatasudest rääkides ettevaatlik, öeldes et esmalt vaadatakse üle tasude komponentide suurused ja proportsioonid ning alles seejärel hakatakse tõstmisele mõtlema. «Suund on ühtlustamise ja ühesuguse kohtlemise suunas,» märkis ta.

Tooming lubas, et konkreetsemate otsuste puhul tutvustatakse neid eelnevalt ka klientidele.

Sadamaoperaatorite liidu juhi Ago Tiimani sõnul tuleks sadamatasude tõstmisel olla väga ettevaatlik, sest vastasel juhul ei oleks viimane enam konkurentsivõimeline. «Balti mere regioonis on Helsingit arvestamata Tallinna hinnad juba suhteliselt kõrged,» rääkis ta. «Kui need veelgi tõusevad, tekib reaalne oht, et transiidivood ei liigu enam läbi Eesti, vaid suunduvad näiteks Riiga või Peterburi.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing