Transiidi Assotsiatsioon: Sadamatasude tõstmine on vastutustundetu

15. juuli 2004, 14:40

Transiidi Assotsiatsiooni ja Sadamaoperaatorite Liidu hinnangul on Tallinna Sadama kavandatav sadamatasude tõstmine vastutustundetu ja lubamatu.

Järgneb Transiidi Assotsiatsiooni ja Sadamaoperaatorite Liidu avalik pöördumine:

Austatud koostööpartnerid AS-ist Tallinna Sadam!
Tallinna Sadama juhatuse ja nõukogu plaan tõsta tasude süsteemi muutmise sildi all enam kui poole võrra sadamatasusid on majandussektori seisukohast vastutustundetu ja lubamatu.

Praeguses konkurentsiolukorras kahjustab Tallinna Sadama ühepoolne käitumine kõikide teiste turuosaliste: nii kaubaomanike, kauba saajate, raudtee kui sadamas tegutsevate operaatorite huve. Rahvusvahelise kaubaveoturu osalised ei suuda sellist käitumist mõista, kuna ainuõigusi omava riigiettevõttena on Tallinna Sadama tegevus riigi kaubanduspoliitika peamiseks indikaatoriks Tänane väljapoole minev signaal on selges vastuolus Vabariigi Valitsuse varasemate kinnitustega, et rahvusvahelises transiitkaubanduses osalemine on Eesti riiklikes huvides nii majanduslikult kui välispoliitiliselt.

On keerukas kinnitada või ümber lükata väidet kas Tallinna Sadama täna korjatavad sadamatasud vastavad tegelikele kuludele. Tuleks neid suurendada või hoopis väheneda? Küll on Tallinna Sadam kõigile partneritele seni ühemõtteliselt kinnitanud, et sadamatasud, mis on regioonis isegi ühed kõrgemad, muutmisele ei kuulu. Selle kinnituse alusel on Teie otsesed ja kaudsed kliendid kavandanud oma tegevuse ja langetanud investeerimisotsused. Täna ollakse olukorras, kus monopoolses seisundis olevast firmast otseselt sõltuvaid turuosalisi ei kaasata otsuse ettevalmistaval etapil mingilgi määral konsultatsioonidesse ja turuanalüüside ettevalmistusse.

Mõistame, et Vabariigi Valitsus ja ministrid peavad riigifirmade juhte usaldama ja andma neile tegutsemiseks vabad käed. Kahjuks pole Tallinna Sadama otsustusprotsessi eesmärgiks transiitvedude arendamine vaid miskid muud põhjused, mis on kindlasti vastuolus Eesti ja Euroopa Liidu seadusandlusega.

Praeguses olukorras on Tallinna Sadama omaniku esindajal, Vabariigi Valitsusel, aeg operatiivselt sekkuda ja kinnitada, et riiklik poliitika rahvusvahelises kaubasüsteemis osalemisele ei ole muutunud. Ning loomulikult astuda ka möödapääsmatud sammud, et taastada usaldusväärsus Eesti kui partnermaa suhtes.

Samas tervitame igakülgselt Tallinna Sadama püüdlusi saavutada läbi arendustegevuse kaubamahtude kasv ja sellest ka lisatulu ettevõttele. Ning loomulikult suunatust senisest efektiivsemale tegevusele firma juhtimisel. Kabinetivaikuses sündinud sadamatasude ?läbivaatamise? projekt, mis kavatsetakse Tallinna Sadama Nõukogu poolt homme põhimõtteliselt heaks kiita, ei saa aga olla läbirääkimiste aluseks klientidega. Formaalsetel kooskõlastusel pole mõtet, kui sisuline otsus kasumit iga hinna eest suurendada ja tulud administratiivselt ja seaduseid rikkudes ümber jaotada, on tehtud.

Oleme veendunud, et Eestit läbivaid rahvusvahelisi kaubakoridore saab arendada ainult ahela kõikide lülide koostöös ning kinnitame, et selliseks ühistegevuseks oleme võrdsetel alustel alati avatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing