Riigikontroll: tulirelva omamine Eestis liiga lihtsaks tehtud

22. juuli 2004, 13:17

Ametlikku tulirelvaluba võivad omada ka kurjategijad, vaimselt haiged või oskamatud inimesed, leidis Riigikontroll oma kontrolliaktis.

Riigikontroll hindas relvalubade andmist, ning peab kõige ohtlikumaks praegu eksisteerivat võimalust, et relvad satuvad ka nende inimeste kätte, kes võivad oma vaimse tervise, ebapiisavate oskuste või seaduskuulmatuse tõttu olla teistele ja endale ohtlikud.

Selline oht eksisteerib kolmel põhjusel. Esiteks on kontroll, kas luba tahtev inimene on vaimselt terve, väga pinnapealne ning seda tõendit on lihtne saada, kui vaimne hälve ei ole väga silmnähtav. Samuti ei jõua politseini info sellest, kui inimene tunnistatakse vaimselt haigeks pärast relvaloa saamist.

Teiseks on audiitorite arvates taunimisväärne, et kuigi relvasoetamisloa saamiseks tuleb teha relvatundmise eksam ja lasketest, ei anna see mingit kindlustunnet, et inimene konkreetselt ostetavat relva tunneks.

Kolmandaks ei jõua politseini alati piisavalt kiiresti teave relvaomaniku surmast või seadusevastastest tegudest. Selle tulemusel jääb nende relvaluba kehtima ning sisuliselt tähendab see muuhulgas seda, et ametlikku relvaluba on võimalik omada ka kurjategijal.

Nende kolme puuduse parandamiseks tegi Riigikontroll mitmeid ettepanekuid. Ministeerium vastas, et ettevalmistamisel on relvaseaduse eelnõu, mille menetlemisel arvestatakse ka Riigikontrolli ettepanekuid nii, et välistada relvade sattumine ebasoovitavate isikute kätte.

Politseiameti andmetel on Eestis käibel 50 000 piiratud käibega tulirelva ehk üks relv iga kolmekümne inimese kohta. Seetõttu soovitas Riigikontroll mõelda ka võimalustele piirata tsiviilrelvade hulka Eestis, kuid siseministeerium nende ettepanekutega ei nõustunud. Nii ei olnud ministeerium nõus ettepanekuga lubada inimestel omada enesekaitseks vaid ühte relva, ning ettepanekuga lubada vintpüssi kanda vaid jahimeestel. Ka ei olnud ministeerium nõus sellega, et relvaloa vahetamisel (seda tuleb teha iga viie aasta järel) peaks omanik tõestama, et ta relva ikka veel ka käsitleda oskab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing