ELF: Ministeeriumi keeldumine ei võimalda kohtu poolt kinnitatud kokkulepet sõlmida

27. juuli 2004, 15:31

Kommentaariks keskkonnaministeeriumi tänasele pressiteatele Saaremaa kruiisisadama asjus saatis Eestimaa Looduse Fond (ELF) veel ühe teate:

Ministeeriumi avaldusega on tekkinud absurdne olukord, kus looduskaitsjad ja sadama arendajad on sadama rajamist ja opereerimist puudutavates küsimustes kokku leppinud, aga keskkonnaministeerium ei nõustu kohtu poolt kinnitatud kokkuleppe osas üldse läbi rääkima.

Kui Keskkonnaministeerium kokkuleppes ei osale, siis puudub kindel juriidiline mehhanism, mis tagaks selle kokkuleppe tingimuste täitmise.

Ministeeriumi osalemine leppes on vajalik ka selleks, et tulevikus mõistetaks Keskkonnamõjude hindamise seadust üheselt. Senises praktikas on ilmnenud väga palju ebajärjekindlust selle seaduse tõlgendamisel ja rakendamisel.

Kui ministeerium leppes ei osale, jätkub ERLi ja ELFi ning Keskkonnaministeeriumi vaheline kohtuprotsess, mis ei võimalda sadama ehitust alustada.

ELFi hinnangul ongi Keskkonnaministeeriumil ilmne huvi kohtuprotsessi keskkonnaühendustega jätkata lootuses see võita. See on ka peamine põhjus, miks ministeerium kohtuvälist kokkulepet ei soovi teha.

Keskkonnaministeeriumi seisukoht, et nad ei saa sellises leppes osaleda, on ELFi meelest ilmselgelt kummaline. Kuna Keskkonnaministeerium on juba osalenud kahes sarnases kohtu poolt kinnitatud leppes: Merkoga Puhatu soo naabrusesse rajatava kaevanduse osas ja Kunda haavapuitmassitehase rajamise osas.

Need Keskkonnaministeeriumi ja ELFi osalusel sõlmitud ja kohtu poolt kinnitatud lepped võimaldasid kasutusele võtta seaduses nõutust tugevamaid loodushoiumeetmeid ja samal ajal jätkata arendajatel projektidega.

Tänase Keskkonnaministeeriumi avaldusega seoses tekib ELFil küsimus, kas Keskkonnaministeerium peab sarnaseid varem tehtud kolmepoolseid lepinguid enesele enam siduvaiks?

ELFi juhatuse esimehe Toomas Trapido sõnul teeb ELFi samuti väga murelikuks see, et Keskkonnaministeerium, kes vastutab Natura eelvalikualade kaitse korraldamise eest Eestis, ei kasuta kõiki võimalusi nende alade paremaks kaitseks, kaasa arvatud kavandatav Saaremaa sadama kokkulepe.

Selle asemel palkab Keskkonnaministeerium hoopis Eesti kalleimaid advokaadibüroosid looduslikult väärtuslike alade kaitse eest seisvate keskkonnaorganisatsioonide vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing