Valitsus kinnitas Natura 2000 alade eelvaliku nimekirja

Inno Tähismaa 05. august 2004, 10:41

Valitsus kinnitas täna oma korraldusega Euroopa Liidu kaitsealade programmi Natura 2000 alade nimekirja.

Kokku kuulub korralduse alusel Eestis Natura 2000 alade hulka 509 loodusala kogupindalaga 1,4 miljonit hektarit, kus kaitstakse 60 erinevat elupaigatüüpi, 136 linnuliiki ning 51 looma- ja taimeliiki. Poole kogupindalast moodustavad merealad, teatas keskkonnaministeerium pressiteate vahendusel.

Varem oli Eestis looduskaitseliste piirangutega kaetud 12% maismaa territooriumist. Natura 2000 valiku aladega on lisandunud veel 4%.

Uutele eelvaliku aladele on keskkonnaministri määrusega kehtestatud üheks aastaks ajutised leebed piirangud, mis tagavad sealse väärtusliku elupaiga säilimise. Maaomanikele pakutakse majandustegevuse piiramise korvamiseks mitmesuguseid loodushoiutoetusi, maamaksusoodustust, võimalust maid vahetada või riigile ära müüa.

Aasta jooksul toimuvad läbirääkimised maaomanikega alade kohta, mille suhtes pole kokkuleppeid veel saavutatud. Selle aja jooksul moodustatakse Natura 2000 aladele kas hoiualad, kaitsealad või püsielupaigad.

Natura 2000 on üleeuroopaline kaitsealade võrgustik, mille eesmärgiks on kaitsta Euroopas ohustatud liike ning elupaigatüüpe - soid, metsi, pärandmaastikke jms. Eesti torkab võrreldes muu Euroopaga silma ulatuslike soode-rabadega ning liigirikkust kandvate pärandkooslustega nagu puisniidud ja loopealsed.

Natura võrgustik peaks katma kogu Euroopa Liitu aastaks 2007.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing