Maksuamet: ühistud endiselt maksustatud 5% kütte käibemaksuga

12. august 2004, 13:57

Vastukajast ilmneb, et füüsilisest isikust ettevõtjad ja äripinnad saavad ühistu kaudu sooja endiselt 5% käibemaksuga.

Samas ei tohi ettevõtjad 5% käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata, sisendkäibemaksu mahaarvamiseks tuleb sõlmida sooja ostu-müügileping otse soojatootjaga. Järgneb maksu- ja tolliameti selgitus muutmata kujul.

Maksu- ja Tolliamet ei nõustu tänases Äripäevas toodud seisukohaga (<#loe siit=http://www.aripaev.ee/2680/uud_uudidx_268003.html>), et 1. maist kehtima hakanud käibemaksuseaduse kohaselt tuleks korteriühistutele ning korteritele, millede omanikuks on liisingfirmad, soojusenergia müümisel rakendada 18% maksumäära. Korteriühistule soojusenergia müümisel tema liikmete tarbeks rakendatakse endiselt 5% maksumäära, sõltumata korteriomanike staatusest.

Korteriühistud luuaksegi korteriomandite ühiseks majandamiseks ning nende tegevus ei ole käsitletav ettevõtlusena. Seetõttu ei ole ka korteriühistud üldjuhul käibemaksukohustuslased. Artiklist võib jääda mulje, et probleem on ka selles, et korteriühistud pole käibemaksukohustuslased.

Soojusenergia müümisel korteriühistutele rakendatakse 5% maksumäära ka juhul, kui korteriühistu liikmeks on majas asuv äripinna omanik. Sel juhul äriühingute poolt soetatud soojusenergia maksumus sisaldab 5% käibemaksu, mida ei ole võimalik oma maksustatavalt käibelt arvestatud käibemaksust sisendkäibemaksuna maha arvata. Seega üldjuhul peaks ettevõttel olema kasulik sõlmida soojatootjaga iseseisvalt soojusenergia ostu-müügi leping, mille puhul rakendatakse 18% maksumäära, kuid makstavat käibemaksu saab sisendkäibemaksuna kajastada.

Füüsilisest isikust ettevõtjale soojusenergia müümisel pinnale, kus asub tema eluruum rakendatakse 5% maksumäära. Juhul kui soojatootja sõlmib füüsilisest isikust ettevõtjaga lepingu soojusenergia müügi osas äripindadele, rakendatakse 18% maksumäära.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing