PM: Tulevast aastast tõuseb kange õlle ja viina hind

13. august 2004, 08:25

Valitsuskabinet kiitis eile heaks riigieelarve kava, ühes millega otsustati tõsta kange alkoholi, kange õlle ja piirituseveinide aktsiisi 15% võrra.

Samuti plaanib valitsus tõsta hasartmängumaksu, mida peab tuleval aastal tasuma ühe automaadi pealt senise 5000 krooni asemel 7000 krooni ja mängulaua pealt senise 15 000 krooni asemel 20 000 krooni, kirjutab Postimees.

Nii Juhan Parts kui ka rahandusminister Taavi Veskimägi põhjendasid alkoholiaktsiisi tõusu eelkõige vajadusega kaitsta rahva tervist alkoholi liigtarbimise eest. Parts eitas väidet, nagu tõstetaks alkoholiaktsiisi ja hasartmängumaksu selleks, et kompenseerida seoses tulumaksumäära alandamisega eelarvesse tekkivat puudujääki.

Valitsus kaalus kolme erinevat alkoholiaktsiisi varianti, millest valis vaid kangemate jookide aktsiisi tõstmise. «Valitsuse eesmärk on panustada just nende alkoholiliikide suuremasse aktsiisimäära tõstmisesse, mis kõige enam tervist ohustavad,» selgitas Veskimägi. «Seetõttu suurendasime ka selle alkoholi aktsiisi määra, mida rahvasuus kutsutakse «peediks» (piiritusega kangestatud vein ? toim).»

Rahandusminister avaldas veendumust, et Eesti tollisüsteem suudab alkoholi salaturgu kontrolli all hoida.

Aktsiisitõstmise kavale reageerisid eile nii viina- kui ka õlletootjad. Liviko juhatuse esimees Udo Themas avaldas arvamust, et kui aktsiise tõstetakse, siis tuleks seda teha kõigile võrdselt. Ta leidis ka, et alkoholismi leviku põhjused peituvad pigem lahjas ja mitte kanges alkoholis. «Üldteada on see, et noored alustavad alkoholitarbimist lahjade alkohoolsete jookidega,» põhjendas Themas.

Aktsiisitõusuga polnud rahul ka õlletootjad, kes leidsid, et Eesti senine aktsiisipoliitika suunab inimesi tarbima rohkem kangeid jooke.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing