Majandusministeerium soovib kahekordistada KredEx?i tagatisportfelli suurust

19. august 2004, 12:04

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) teeb ettepaneku suurendada KredEx?i eluasemetagatiste portfelli 1,4 miljardi kroonini.

MKM teatel toetatakse jätkuvalt noortele peredele ja sundüürnikele oma kodu soetamisel madala omafinantseeringuga laenude väljastamist.

MKM majandusarengu osakonna juhataja Ahti Kuninga sõnul on vaatamata sissetulekute kasvule ja pankade poolt pakutavate laenutingimuste paranemisele siiski ka palju noori peresid ja spetsialiste, kellel on raskusi laenu saamiseks vajaliku omafinantseeringu leidmisega.

?Möödunud aastal ulatus nende arv hinnanguliselt ligi kuue tuhandeni. Vajadust täiendava toetuse järele on kergitanud kinnisvarahindade järjepidev tõus. Raskusi laenu saamisega on ka sundüürnikel, samuti on vaja järjest enam suunata vahendeid korterelamute renoveerimisele. Sellest tingituna tuleb jätkata laenutagatiste andmist, mida takistab aga KredExŽile kehtestatud käenduste limiidi täitumine,? lausus Ahti Kuningas.

Järgmise nädala alguses saadab MKM ministeeriumitele kooskõlastamiseks ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seaduse muudatusettepanekud, mille kohaselt soovitakse tõsta KredExi eluasemelaenude tagatisportfelli mahtu seniselt 700 miljonilt 1,4 miljardi kroonini. Lõpliku otsuse tagatisportfelli suurust sätestava võimaliku seadusemuudatuse kohta langetab Riigikogu.

Majandusministeeriumis koostatud analüüs näitab KredExŽi toetust vajavate noorte perede ja spetsialistide arvu mõningast vähenemist, kuna sissetulekute kasvu tõttu on paljud pered võimelised ka ilma lisatagatiseta täitma pankade poolt kehtestatud laenutingimusi. Seda tendentsi aeglustab aga kinnisvarahindade kasv, mille tõttu keskmised laenu mahud suurenevad. Prognooside kohaselt hakkab KredExŽi poolt pakutavate noore oma kodu ja noore pere laenutagatiste maht rahaliselt vähenema alles peale 2007. aastat.

Nii sundüürnike kui eelkõige korterelamute laenukäenduste puhul on oodata aga mahtude järjepidevat suurenemist. Sundüürnike osas prognoositakse turu piiratuse tõttu mõõdukat tagatiste kasvu. Korterelamute renoveerimisvajadus on vahepealse elamuehituse madalseisu ning varasemate tegematajätmiste tõttu suur ning lähiajal on oodata vajaduse järsku suurenemist ning laenukäenduse mahtude kasvu. Nõudlus korterelamute renoveerimise ja selleks vajaliku laenu järele jääb oluliselt kõrgemaks kui KredEx suudab rahuldada.

Sihtasutuse KredEx poolt väljastatud laenude jääk ja tagatiste maht kasvab pidevalt ning praeguste tagatistingimuste korral saab kavandatav 1,4 miljardi krooni suurune eluasemevaldkonna tagatisportfell ammendatud 2009. aastaks.

Noore pere laenude riiklikul tagamisel on võimalik langetada kohustuslikku omafinantseeringu määra, muutes sellega eluaseme soetamise noortele kergemini kättesaadavaks. Laenuvõtjate esmase sissemakse kohustus väheneb tagatise abil 34%-lt 10%-le. Eluasemelaenu tagatisi hakati väljastama 2000. aasta kevadel ning tänaseks on nende abil eluaseme soetanud või renoveerinud juba üle 12 tuhande noore pere ning spetsialisti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing