Astronoomid avastasid neli uut planeeti

31. august 2004, 11:15

Astronoomid on viimase nädala jooksul avastanud neli uut planeeti, mis märgib uut ajastut uute maailmade otsingul, kirjutas EPLO.

Kuigi ühtegi uut planeeti ei saa pidada Maa kaksikuteks, on osa neist märkimisväärselt väiksemad ja tasasemad kui hiiglaslikud gaasigigandid, mida varem on leitud, meenutades seega pigem Maad ja Marssi.
Planeetide otsimine on astronoomia kõige kuumem haru, sajad uurijad osalevad võidujooksus, mis vaid aastakümne eest oli reserveeritud mõnedele unistajatele.
Täna lubas USA kosmoseagentuur NASA teatada planeetide avastamise üksikasjadest, nimetades neid uueks klassiks eksoplaneetide seas, mille tuvastas üks USA astronoomide meeskond. Meeskonda, mis leidis uued planeedid, juhtis California-Berkeley ülikooli astronoom Geoffrey Marcy.

Need planeedid tiirlevad ümber muu tähe kui Päikese. Vähemalt kaks leitud planeetidest on suuruselt võrreldavad meie päikesesüsteemi keskmise suurusega planeetidega nagu Neptuun ja Uraan, mis on umbes 14 korda raskemad kui Maa. See kõlab hiiglasuurelt, kuid siiani on paljud eksoplaneetidest ehk planeetidest, mis asuvad väljaspool meie päikesesüsteemi, olnud umbes 318 korda Maast raskemad.
Paljud eksperdid usuvad, et enam ei lähe kaua, kui astronoomid leiavad planeete, mis on sarnased Maa mõõtudele ja iseloomule, võibolla isegi selliseid, kus saaks eksisteerida elu koos hapnikurikka atmosfääri ja ookeanidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing