Ericssoni aktsionärid kiitsid aktsiate hääleõiguse muutmise heaks

01. september 2004, 10:49

Ericssoni aktsionärid kiitsid eile õhtul aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul aktsiate hääleõiguse muutmise heaks, vahendab Bloomberg.

Hääleõiguste muutmine peaks muutma Ericssoni aktsiad institutsionaalsetele investoritele atraktiivsemaks.

Kui varem oli A- ja B-aktsiate häältevahe tuhandekordne, siis nüüd vähendatakse vahe kümnekordseks. See samm vähendab Investor AB ja Industivaerdeni kontrolli firma üle.

Wallenbergide kontrolli vähenemiseni firmas ja hääleõiguse muutmiseni viis 2002 aastal toimunud Rootsi ajaloo suurim Ericssoni aktsiaemissioon. 1920ndatel aastatel loodud häältesüsteem andis tuumikinvestorile väga suure hääleõiguse. Deminori partner Jean-Nicolas Caprasse, kes esindas koosolekul mitte-Rootsi aktsionäre, küsis, kas hääleõiguste muutmine viib tulevikus erinevuse täieliku eemaldamiseni, sai Ericssoni juhatuse esimehelt Michael Treschow vastuseks, et seda küsimust pole kunagi arutatud.

?Raskeks probleemiks oli see, millist kompensatsiooni peaks A-aktsionärid saama hääleõiguse vähendamise eest,? ütles Treschow.

Iga A-aktsia omanik saab vahetusõiguse, mis lubab omanikul vahetada ühe B-aktsia kolme kuu jooksul ühe A-aktsia vastu. Vahtusõigusi võidakse müüa 1,10 rootsi krooniga, nendega hakatakse kauplema Stockholmi börsil.

Hääleõiguse muutmise tagajärjel väheneb Investor AB hääleõigus Ercissonis 38 protsendilt 19 protsendile ja Industrivaerdeni oma 28 protsendilt 13-le.

Rootis miljardäride Wallenbergide valdusfirma Investor ja Industrivaerden kontrollisid vähem kui kümne protsendiga aktsiatest kahte kolmandiku häältest. Hääleõiguste erinevuse abil on suutnud Investor kontrollida Rootsi suurimaid ettevõtteid, nagu Electroluxi, Saabi, WM-Datat. Ericsson on üks viimaseid Wallenbergide kontrollitavaid Rootsi firmasid, kus hääleõiguste vahe on tuhandekordne. Electrolux ja SKF vähendasid A- ja B-aktsiate hääleõiguste erinevuse juba 1990ndatel aastatel kümnekordseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing