Reiljan ei tauni GM-riisi turustamist

Liis Kängsepp 03. september 2004, 16:40

Täna saatis keskkonnaminister Villu Reiljan Euroopa Komisjonile seisukoha Suurbritannia kaudu turustamisluba taotletava GM-riisi kohta.

Ministri seisukoht on, et söödana ja tööstusliku toorainena kasutamise osas ei ole Eesti GM-riisi (LLRICE62, herbitsiiditolerantne riis) Euroopa Liidus turustamise vastu, teatas keskkonnaministeerium.

Samas rõhutab minister oma arvamuses, et taotleja järgiks rangelt taotluses võetud kohustusi ja monitooringuplaani. Otsuse tegemisel tugines keskkonnaminister geenitehnoloogiakomisjoni soovitusele.

Suurbritannia kaudu GM-riisi LLRICE62 turustamistaotluse esitanud firma Bayer CropScience soovib turustada riisi söödaks ja tööstuslikuks kasutamiseks. Luba ei hõlmaks endas riisi kasvatamist põllul ja kasutamist inimtoiduna. Suurbritannia ise loataotlusele piiranguid ei sea.

Eesti Geenitehnoloogiakomisjoni hinnangul ei ole kõnealuse GM-riisi turustamine ohtlik ei inimese tervisele ega loodusele. Riisiliin sisaldab bar geeni, mida on pikka aega kasutatud taimede biotehnoloogias.

Teadaolevaid kõrvalmõjusid või ohte keskkonnale ja/või inimese tervisele bar geenis sisalduv PAT valk ei oma. Turustada soovitakse jahvatatud (töödeldud) riisiterasid, mis ei ole eluvõimelised. Samuti ei suuda riis paljuneda vegetatiivselt ilma optimaalsete temperatuuri- ja valgustingimusteta.

Keskkonnaministeeriumisse jõudis käesolev loataotlus liikmesriikide arvamuse avaldamise lõpufaasis, kuna taotlus anti sisse enne Eesti Euroopa Liiduga liitumist ning on läbinud juba liikmesriikide esialgse hindamisperioodi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing