PM: Riik tahab kaotada õppemaksu erakoolides

07. september 2004, 07:57

Haridus- ja teadusministeerium on välja tulnud ettepanekuga kaotada erakoolides 2010. aastaks üldhariduse riikliku õppekava osas õppemaks.

Alates järgmisest aastast peaksid õppemaksu võtvad koolid selle kava järgi langetama õppemaksust saadavat tulu 20 protsendi võrra aastas, kirjutab Postimees.

Ministeeriumi nõuniku Margus Otsa sõnul on õppemaksu kaotamise mõte muuta üldharidus tasuta kättesaadavaks kõigile õpilastele, sõltumata sellest, kes on kooli omanik. Järgmisel aastal osaliselt ja 2006. aastal täielikult käivituva uue pearaha süsteemi järgi hakkavad riik ja omavalitsused rahastama erakoole sarnaselt riigi- ja munitsipaalkoolidega.

«Sellest tulenevalt ei tohi kohustusliku õppekava osa eest enam õppemaksu võtta, kuna vastasel juhul oleks tegemist topeltmaksustamisega,» märkis Ots. «Et õppemaksust loobumine ei tuleks erakoolidele liiga valuliselt, selleks toimub üleminek tasuta üldharidusele viie aasta jooksul ja järk-järgult.»

Minister Maimetsa sõnul jääb erakoolidele vabadus oma kooli eripära rõhutamiseks pakkuda lastele mingeid lisaväärtusi ja selle eest ka lisaraha küsida. «Keelatud ei ole lisatasu huvihariduse või mullivannide ja purskkaevudega koolimaja eest, hariduse sisu raha olemasolu aga puudutada ei tohi,» kinnitas Maimets.

Eraomanduses Rocca al Mare Kooli õppetooli juhataja Aarne Saluveer ütles, et peab riigikoolidega võrdset rahastamist õiglaseks.

Saluveer lisas, et kui riik kehtestab reeglid, siis peavad need kehtima kõigi jaoks. «Nii nagu ei tohi kitsendada inimeste õigusi, ei tohi neilt ka raha välja pressida, nagu praegu mitmed riigikoolid, näiteks Tallinna eliitkoolid, korjanduste näol teevad,» märkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing