PM: WTO kiirendas odava suhkru jõudmist Eestisse

10. september 2004, 07:42

Brasiilia survel WTOs tehtud otsus kiirendab veelgi Euroopa Liidu suhkruturu reformi, mis alandab märkimisväärselt suhkru hinda ka Eestis.

Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) oli Brasiilia survel sunnitud taunima ELi ülisuuri toetusi oma suhkrutootjatele ning ühenduse turu kaitsmist väljastpoolt tuleva magusaine eest. Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Andres Oopkaubi sõnul on selline otsus kahtlemata märgiks, et ELil tuleb juba alustatud suhkrureform kiiresti ellu viia, kirjutab Postimees.

Tema sõnul võivad liikmesriikide põllumajandusministrid novembris toimuval nõupidamisel alandada suhkrukaitsetolle ja vähendada toetusi suhkrupeedikasvatajaile.

Oopkaubi sõnul võib otsus selles osas tulla juba novembri lõpus, mil seda peaksid arutama liikmesriikide põllumajandusministrid.

Lõviosa liikmesriikidest on Oopkaubi sõnul praeguseks kinnitanud, et suhkrutolle on vaja alandada, kuid on ka neid, kes pooldaksid senise korra säilimist.

Suhkruturu reformimist peab paratamatult vajalikuks ka Alo Süvari Eesti ühest suuremast suhkru hulgimüügifirmast Montemar.

Samas ei usu ta, et suhkru hind võiks turu täieliku liberaliseerimise korral langeda tasemele, kus see oli veel aasta eest. Siis ei olnud ostubuum eestlasi tabanud ning kaupluses maksis kilo magusat viis-kuus krooni.

Reaalsem on see, et suhkrut müüakse jaekaubanduses umbes kümnekroonise kilohinnaga, mis on madalam kui praegune suhkru interventsioonihind.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing