Keskkonnaministeerium taunib GM-maisi kasvatamist ELs

Liis Kängsepp 17. september 2004, 11:10

Keskkonnaministeerium on nõus geneetiliselt muundatud maisi müügiga, kuid taunib selle toiduks kasutamist ja kasvatamist Euroopa Liidus.

Keskkonnaministeerium teatas Brüsselisse Euroopa Komisjoni seisukoha Saksamaa kaudu turustamisluba taotleva GM-maisi (liin MON863) kohta tehtud Euroopa Komisjoni otsuse eelnõu osas.

Ühtlasi rõhutab keskkonnaministeerium, et loataotleja peab nõustuma Euroopa Komisjoni tingimustega ja järgima täielikult seire eeskirju.

Keskkonnaministeerium lähtus oma arvamuse kujundamisel Eesti geenitehnoloogiakomisjoni (GTK) soovitusest. GKT tuvastas, et antud maisi turustamisega ei kaasne inimese tervisele ega keskkonnale ohte. Maisi vanemliini modifitseerimisel on kasutatud kahte võõrgeeni cry3Bb1 ja nptII, mis on maisi muutnud resistentseks teravilja juureussi (Diabrotica spp.) suhtes. Samade geenidega tehtud muundamisi on GTK käsitlenud juba mitmete eelnevate loataotluste raames ja pole leidnud, et need geenid oleksid ohtlikud.

Saksamaa kaudu GM-maisi (liin MON863) turustamistaotluse esitanud firma Monsanto Europe S.A. soovib kasutada maisi söödaks ja tööstuslikuks kasutamiseks. Luba ei hõlmaks endas maisi kasvatamist ja toiduna kasutamist.

Keskkonnaministeeriumisse jõudis käesolev loataotlus liikmesriikide arvamuse avaldamise lõpufaasis, kuna taotlus anti sisse enne Eesti Euroopa Liiduga liitumist ning on läbinud juba liikmesriikide esialgse hindamisperioodi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing