Tootjahinnad kallinesid enim toiduainetööstuses

20. september 2004, 12:14

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi on toidutööstuses aastaga hinnad tõusnud ligi kümnendiku võrra.

Toiduainetööstuses jätkus tootjahindade kasv piimatööstuses. Juuliga võrreldes tõusid hinnad augustis 1% võrra, aastaga on hinnad tõusnud juba 18,9%. Piimatoodete hindade kasvu taga on toorpiima kallinemine, augustis olid kokkuostuhinnad ligi 40% kõrgemad kui aasta tagasi. Toiduainetööstuses tervikuna on hinnad aastaga kerkinud keskmiselt 9,2%. Suhteliselt suur hinnatõus iseloomustas peaaegu kõiki toiduainetööstuse allharusid (kalatoodete tootmises olid tootjahinnad 19,4% kõrgemad kui aasta tagasi, jahu ja tangainete tootmises 8,9%). Vaid jookide tootmises olid hinnad madalamad (-0,9%) kui aasta tagasi.

Metallide jätkuva hinnatõusu tõttu on tõusnud hinnad metallitööstuses. Augustis kasvasid tootjahinnad metallide ja metalltoodete tootmises eelmise kuuga võrreldes 1% võrra, eelmise aastaga võrreldes oli hinnatase 8,7% kõrgem. Tooraine kallinemist maailmaturul on oodata ka lähitulevikus.

Euroopa Liiduga liitumise eelsel ja järgsel perioodil olid Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluste põhjal ettevõtjate ootused hindade tõusu osas kõrged. Augustis toimus selles osas suurem korrektuur, kuid siiski ligi viiendik ettevõtetest ootas müügihindade tõusu järgneval kolmel kuul. Hinnatõusu peeti tõenäolisemaks toiduainetööstuses, elektrimasinate ja aparaatide ning mööbli tootmises.

Augustis kasvasid tootjahinnad töötlevas tööstuses võrreldes eelmise kuuga 0,2%, 2003. aasta augustiga võrreldes olid hinnad 3,6% kõrgemad.

Peale juulikuist langust tõusid nii ekspordi- kui impordihinnad, vastavalt 0,5% ja 0,3%. Eelmise aastaga võrreldes augustis ekspordihindade kasv aeglustus 1,2%ni, impordihindade kasv aga kiirenes 2,3%le.

Ekspordihindade kasv jätkus metalli ja metalltoodete tootmises, juulist olid kõrgemad ka puidu, kemikaalide ja turba hinnad. Eelmise aasta augustiga võrreldes olid sarnased tendentsid. Lisaks kiirenes taas toiduainete ja nahktoodete ekspordihindade kasv.

Impordihinnad tõusid juuliga võrreldes rohkem naftassaaduste osas (6,2%), märkida võib veel tekstiili- ja keemiatoodete hindade tõusu, mis ulatus veidi üle 1%. Sesoonsusest tingituna langesid ligi 6% põllumajandussaaduste impordihinnad. Aastases võrdluses mõjutasid impordihinnaindeksi tõusu endiselt põllumajandus- ja naftasaadused ning metallid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing