Viljareservi varguse uurimiseks moodustati Riigikogu komisjon

23. september 2004, 11:13

Riigikogu otsustas Isamaaliidu ettepanekul moodustada Riigikogu uurimiskomisjoni riigi viljareservi kadumise uurimiseks.

Komisjoni liikmeteks nimetati Helir-Valdor Seeder, Toomas Varek, Värner Lootsmann ja Jarno Laur. Koalitsioon omapoolseid esindajaid ei nimetanud, teatas Isamaaliit.

Isamaaliit on seisukohal, et Eesti Vabariigi strateegilise viljareservi suure osa kadumine kahest erakätes olevast viljasalvest on rängimaid tagasilööke Eesti kui õigusriigi rahvusvahelisele mainele ja usaldusväärsusele. See on eriti häbiväärne vahetult enne Euroopa Liitu ja NATO-sse astumist, kuhu pääsemiseks Eesti on teinud palju aastaid jõupingutusi, et tõestada end tänastele partneritele läbipaistva, korruptsioonivaba, seaduskuuleka, riigi ja erahuvide lahususele rajaneva ühiskonnana.

Kahjustatud on ka Eesti riigi usaldusväärsus meie endi kodanike silmis, kellele riiklikud reservid peavad andma kindlustunde riskide ja loodusõnnetuste suhtes.

Esialgsed analüüsid osutavad asjaolule, et riigile kuuluv viljareserv ning selle hoiustamise eest välja antud miljonid kroonid maksumaksja raha on hoiustamise enda peale võtnud erafirmade poolt suures osas ebaseaduslikult kasutatud. See tegevus lõppes suure tühikuga viljareservis.

Mitmed andmed vihjavad sellele, et riigi viljareservi väärkasutamine on kestnud aastaid. Selle väärkasutamisega näib olevat seotud rohkem kui üks firma. Kindlasti on vaja uurida ka riigipoolse kontrolli skandaalse nõrkuse ja pealiskaudsuse tagamaid. Samuti on tarvis jõuda selgusele, kas riigi poolt makstavate hoiustamisrahadega manipuleerimine võiks olla ulatunud ka poliitikasse ning selle rahastamisse.

Kogu riigi usaldusväärsust kõigutanud skandaali lahendamist ei saa jätta üksnes täitevvõimule. Täitevvõim on nimetanud Riigi Viljasalve uueks juhiks isiku, kes on pikaajaline maksuvõlglane ning oma äride kaudu seotud pankrotistunud Jõgeva viljasalvega. Kuna vargused ja kuritarvitamised puudutavad otseselt rahva raha, siis on Riigikogu kui kõrgeima rahvaesinduse otsene kohus orienteeruda olukorras, luues selleks sõltumatu uurimiskomisjoni kõigi Riigikogus esindatud erakondade osavõtul, et aidata kaasa täieliku selguse saamisele skandaali põhjuste ja mehhanismide suhtes ning töötada välja ettepanekud selliste olukordade ärahoidmiseks tulevikus.

Isamaaliit loodab, et uurimiskomisjon pöörab tähelepanu ka riigi strateegiliste reservide olukorrale üldisemalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing