PM: Võimupoliitikute hinnangul läks Jõks süüdistustega liiale

01. oktoober 2004, 08:13

Koalitsioonierakondadesse kuuluvad Riigikogu liikmed leiavad, et õiguskantsleri süüdistused riigiettevõtete nõukogudesse kuulumise kohta olid liialdatud.

Riigikogu ees möödunud aasta kohta käiva ettekandega esinenud õiguskantsler Allar Jõks heitis Riigikogu liikmetele ette kuulumist riigiettevõtete haldusnõukogudesse, viidates, et seda lubanud seadusesäte tunnistati riigikohtu otsusega põhiseaduse vastaseks juba kümme aastat tagasi, kirjutab Postimees.

«Sellest hoolimata selgus kevadel riigikontrolöri algatatud ja õiguskantsleri kantseleis läbi viidud menetluse tulemusena, et nõukogudesse kuulub koguni üks viiendik Riigikogu liikmetest,» märkis Jõks. Olukord, kus suur hulk riigikogulasi rikub avalikult põhiseadust ja ametivannet, on õiguskantsleri sõnul «pehmelt väljendudes skandaalne».

Res Publica liikme Urmas Reinsalu hinnangul oli Jõksi väljaütlemine liiga radikaalne. «Väldiksin sellist väidet, et see on põhiseadusevastane, sest parlamendi liikmed on nõukogudes eraõigusliku akti alusel, vastavalt äriseadustikule,» ütles Lennuliiklusteeninduse ASi nõukokku kuuluv Reinsalu.

Reinsalu sõnul kavatseb ta selle küsimuse siiski põhiseaduskomisjonis tõstatada.

Reformierakonna liikme Väino Linde sõnul osutus õiguskantsleri ettekanne üllatavalt liialdavaks. «Öelda, et oleme sada protsenti seaduserikkujad, oli liig,» märkis Linde. «Oleksin oodanud veidi suuremat lugupidamist Riigikogu vastu, meid on ikkagi ametisse valitud, mitte määratud, nagu õiguskantslerit ennast.»

Linde sõnul on küsitav, kes üldse nõukogudesse kuuluda võivad, kui poliitikutele on see keelatud. «Iseasi on see, kas on õige, et minister, kes määrab Riigikogu liikmeid nõukogusse, kehtestab neile ka tasu,» arutles ta. «Ehk oleks õigem, kui määramine käiks läbi Riigikogu.» Linde lisas, et teema vajab poliitilist kokkulepet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing