Keskerakond süüdistab valitsust negatiivse riigieelarve varjamises

13. oktoober 2004, 14:23

Keskerakond teatas, et on sügavalt rahulolematu 2005. a riigieelarve läbipaistmatusega ja süüdistab valitsust negatiivse riigieelarve varjamises.

Keskfraktsiooni esimehe Vilja Savisaare sõnul ei saa Keskerakond täna Riigikogus esimesele lugemisele tulevat eelarvet toetada. ?Kui eelarves ei kajastu, kuhu, kui suures mahus ja millal raha liigub, on tegemist pigem negatiivse eelarve varjamise kui positiivse eelarve esitamisega,? ütles Vilja Savisaar. ?Aga eelkõige ei saa keskerakondlased tunnustada eelarvet, mis muudab hämaramaks just väikesepalgaliste inimeste tuleviku.?

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon leiab, et tuleva aasta eelarve tulude poolelt jääb puudu 800 miljonit krooni, kuid valitsus soovib selle raha võtta eelkõige tavainimeste taskust.

Üksikisiku tulumaksu alandamine 2% võrra põhjustab olukorra, kus väike osa ülirikkaid võidab ja vähemalt neli viiendikku elanikkonnast kaotab, sest nende taskud tühjenevad kaudsete maksude kaudu, seisab pressiteates. Riigieelarve tulude poolelt puudujääva raha soovib valitsus katta eelkõige toasooja ja põllumeestele müüdava kütuse aktsiisi tõstmisega.

Riigieelarve on läbipaistmatu ja miljonite kroonide hajumine ei peegeldu eelarves lahtikirjutatuna. Eriti puudutab see haridusele määratavat raha ja uut nn pearaha kehtestamise süsteemi, mille alusel kaotavad alla 400 lapsega koolid, st eelkõige maakoolid.

Ka ei poolda Keskerakond valitsuskulude tõstmist poole miljardi krooni võrra. Koalitsioonileppes on praegune valitsus lubanud valitsemiskulusid hoopiski vähendada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing