PM: uus rahastamismudel jättis vallad rahahätta

13. oktoober 2004, 08:43

Omavalitsused ei mõista, miks laekub elanike tulumaksu juba mitmendat kuud ettenähtust vähem, kuigi raha on maksuametis olemas.

Rahandusministeeriumi teatel on põhjus omavalitsustele raha eraldamise uues korras, kirjutab Postimees.

«Praegu oleme alalaekumise tõttu miinuses ning mitmed arved suviste kooli ja lasteaia remonditööde eest on maksmata,» ütles Jõelähtme vallavanem Taimi Saarma. Ta lisas, et vald on tuleviku pärast tõsiselt mures ega mõista, mis on rahalaekumise takerdumise põhjuseks. «Üksikisiku tulumaks on ju valla peamine tulu,» sõnas Saarma.

Harku abivallavanema Vello Viiburgi sõnul on valla elanike arv kasvanud ligi viiesaja inimese võrra, aga eelarvesse raha laekumises see ei kajastu.

«Laekumine on alates suvest järsult vähenenud, kui aasta alguses oli kasv eelmise aastaga võrreldes 24 protsenti, siis viimane kuu oli see vaid 1 protsent, ka on maksed korduvalt hilinenud,» ütles Viiburg.

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talituse juhataja Sulev Liivik tõdes, et omavalitsustele on välja maksmata umbes 200 miljonit krooni. Põhjus on tema sõnul aasta alul muutunud omavalitsustele raha eraldamise korras.

Varem said omavalitsused 56 protsenti oma elanike üksikisiku tulumaksust, uue korra järgi saavad omavalitsused aga 11,4 protsenti üksikisiku brutotulust ning seda arvestatakse tööandjatelt igas kuus laekuvate deklaratsioonide alusel.

«Kõik ettevõtted ei esita deklaratsioone korrektselt ja paljud neist on vormistatud käsitsi, mistõttu kulub maksuametil nende läbitöötamiseks kauem aega,» selgitas Liivik.

Samas nõustus Liivik, et olukord on kahetsusväärne, ning ütles, et probleem leiab novembri jooksul lahenduse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing