Fiktiivsete teenuste ostja saab maksuametilt ettekirjutuse

21. oktoober 2004, 15:35

Riigikohus jättis rahuldamata ASi Moreno Invest edasikaebuse ringkonnakohtu otsusele ehk et maksuameti ettekirjutus fiktiivsete teenuste ostjale jääb jõusse.

Riigikohtu otsuse kohaselt jäi jõusse Harju maksuameti 2002. aasta 25. juuli ettekirjutuse see osa, millega kohustati Valka randa haldava AS-i Moreno Invest tasuma 2000. aasta tehingute pealt riigieelarvesse 108990 krooni käibemaksu, 281975 krooni tulumaksu ettevõtlusega mitteseotud kuludelt ning 4160 krooni kinnipeetud tulumaksu, teatas maksu- ja tolliamet.

Maksuhalduri arvates ei olnud AS Moreno Invest poolt deklareeritud tehinguid OÜ-ga Inaria Kaubandus ja OÜ-ga Kirkon Invest tegelikult toimunud ning Moreno Invest ei olnud nende äriühingute arvetel näidatud kaupu ja teenuseid tegelikult soetanud ega enda ettevõtluses kasutanud.

Maksuhaldur põhjendas oma seisukohti asjaoluga, et esitatud raamatupidamise algdokumentidel puudusid tehingu teise osapoole käibemaksukohustuslase number, arvete väljastajat ei olnud võimalik tuvastada ning nendele allkirjutanud isikuid ei ole reaalselt olemas või ei olnud nad teenuse pakkujatega kuidagi seotud ega nendest midagi kuulnud. Lisaks selgus, et transpordi- ja ehitusteenust pakkunud Inaria Kaubandusel puudusid transpordivahendid ning ehitustegevuseks vajalikud litsentsid ning Moreno Invest ei suutnud menetluse käigus tõendada, mida transporditi ja ehitati.

Riigikohus leidis Moreno Investi käibemaksuga maksustamise osas, et on oluline tehingu teise poole tuvastamine, sest kui müüja pole käibemaksukohustuslane, siis pole ostjal ka õigust käibemaksu maha arvata.

'Kui tasutakse suures summas sularahas ja ei tuvastata raha saanud isikut, kusjuures väidetav müüja eitab oma osalemist tehingus, siis on tegemist ostja sellise hoolsusnõude rikkumisega, mis võib kaasa tuua käibemaksu mahaarvamise õiguse kaotamise,' leidis riigikohus.

Moreno Investi tulumaksuga maksustamise osas leidis riigikohus, et selles haldusasjas on maksuhalduri ettekirjutuse aluseks asjaolu, et väljamakseid on tehtud seoses selliste väidetavate majandustehingutega, mille toimumine kuludokumentidel näidatud müüjaga ei ole leidnud kinnitust.

'Õige on maksuhalduri ja kohtute seisukoht, et kuna juriidiliste isikute kasumit ei maksustata, siis on tundmatule isikule tehtud väljamaksed maksuobjektiks tulumaksuseaduse järgi,' seisis riigikohtu otsuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing