Kuuba lõpetab USA dollarite ringluse saareriigis

26. oktoober 2004, 14:22

Kuuba lõpetab alates 8. novembrist USA dollarite ringluse saareriigis, kirjutab Reuters.

See samm on Kuuba presidendi Fidel Castro vastus karmistatud USA sanktsioonidele.

Kuubalased, riigis elavad välismaalased ja turistid hakkavad kõigis sularahatehingutes kasutama kohapeal trükitud konverteeritavaid peesosid, mille väärtus võrdub USA dollari omaga.

?Alates 8. novembrist ei võeta enam poodides USA dollareid vastu, selle asemel aktsepteeritakse konverteeritavaid peesosid,? teatas Kuuba keskpank.

USA dollarite vahetamisel Kuuba peesode vastu kehtib 10 protsendine teenustasu.

?Impeerium tahab luua meile rohkem takistusi,? ütles Castro teleesinemises. ?Bushi administratsioon tahab piirata reisimist ja rahavooge Kuubasse.?

USA dollari kasutamine legaliseeriti riigis 1993. aastal, kui Nõukogude Liidu kokkuvarisemine viis Kuuba sügavasse majanduskriisi ja sundis riigi avama turismile ja välisinvesteeringutele.

Dollarid muutusid saareriigis domineerivaks valuutaks, mille eest sai osta suuremat osa tarbekaupu, mille müüjad peavad nüüd hakkama vastu võtma vaid kohaliku vääringut.

Kuuba valitsus soovitab välismaal elavatel kuubalastel saata oma raha lähedastele eurodes, Briti naeltes, ?veitsi frankides või Kanada dollarites vältimaks USA dollarite ümbervahetamiskulu.

Castro ütles sõjaväevormis esinedes, et valitsus ei karista dollarite omamist ? see pole kriminaalkuritegu.

USA kaubandusembargo Kuuba suhtes on neli aastat vana, lubades vaid kasutada tehingutes Kuubaga dollareid USA Riigikassa loal. Mais trahvis USA keskpank ?veitsi suurpanka UBSi 100 mln dollarilise trahviga selle eest, et pank saatis Kuubale ja veel kolme USA sanktsioonide objektiks olevasse riiki (Liibüasse, Iraani ja Jugoslaaviasse) värskelt trükitud dollareid.

Olemasolevad USA dollari kontod saareriigis on ?täielikult garanteeritud?, nendelt saab igal ajal võtta teenustasuta raha välja nii USA dollarites kui kohalikus rahas. Ka dollariülekandeid aktsepteeritakse, kuid USA dollarites sularahasissemakseid mitte.

Kuubal tegutsevad välisfirmad ja Kuuba riigifirmad ei saa enam kontodele USA dollareid sisse maksta.

Kuuba turism baseerub dollaritel, kuigi mõnes kuurordis käibib ka euro. Turistid peavad vahetama valuuta konverteeritavateks peesodeks ja 10 protsendine teenustasu või trahv kehtib vaid USA dollarite vahetamisel, mitte aga teiste valuutade puhul.

Teenustasu ei kehti krediitkaardimaksete puhul. USA pankade poolt väljastatud kaarte ei saa Kuubal kasutada.

Castro, kes on juba üle elanud üheksa USA presidenti ja Nõukogude Liidu kokkukukkumise teatas, et tema sotsialistlik süsteem jääb kestma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing