Rahandusministeerium: kuni vaidluse lahendini ei saa maksuamet registrit avalikustada

Inno Tähismaa 27. oktoober 2004, 18:13

Rahandusministeerium on maksu- ja tolliameti ning andmekaitse inspektsiooni vaidluses seisukohal, et kuini pole lahendit, ei saa registrit avalikustada.

?Antud vaidlusküsimuses on rahandusministeerium läbi rääkimas siseministriga ning pöördub homme seisukoha saamiseks valitsusse,? edastas ministeeriumi seisukoha pressiesindaja Riina Vändre. ?Samas tehakse justiitsministeeriumile ettepanek töötada välja seaduseelnõu, mis võimaldab analoogiliste vaidlusasjade menetlemise kohtu poolt.?

Rahandusministeerium on veendunud, et analoogseid asju peaks lahendama kohus ja teeb ettepaneku vastava seadusemuudatuse kohta. Samuti on ette valmistatud maksukorralduse seaduse sõnastuse tugevdamist.

Rahandusministeeriumi seisukohalt seisneb küsimus selles, et maksu- ja tolliamet ei avalda kogu dokumendiregistrit. Teatavasti ei saada maksuhaldur oma klientidele tavaliselt jõulukaarte ning nii saab dokumendiregistris surfaja selgelt aru, 'kellel on maksuametiga probleeme, leiab ministeerium Ka konkreetseid dokumente nägemata saab dokumendiregistri põhjal teavet maksumaksja ja tema suhtes toimuva menetluse kohta - sellised andmed on maksusaladus. Näitlikustamiseks võib öelda, et dokumendiregister sarnaneb telefoni kõneeristusega - konkreetseid telefonikõnesid kuulmata annab kõneeristus ülevaate sellest, kellega ja kuipalju suheldakse, dokumendiregistri põhjal võib lisaks mõista ka seda, millest räägitakse.

Õigusliku arvamuse selle kohta, et maksu- ja tolliameti dokumendiregistri terves ulatuses avaldamine tooks kaasa maksusaladuse avaldamise ja on õigusvastane, on andnud Lasse Lehis, riigikogu rahanduskomisjon ning justiitsministeerium.

Samaaegselt andmekaitse inspektsiooni ja maksuameti vaidlusasjaga oli halduskohtus menetlemisel ka rahandusministeeriumi kaebus andmekaitse inspektsiooni ettekirjutusele. Erinevalt maksuameti kaebusest võttis kohus selle menetlusse, seega oli vaja kõrgema kohtu seisukohta. Rahandusministeeriumi ja inspektsiooni vaidlus lõppes, kuna inspektsioon tunnistas vaidlustatud ettekirjutuse enne kohtulahendit kehtetuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing