Lukas hoiatab vene gaasirelva eest

Gert D. Hankewitz 02. jaanuar 2006, 13:39

Isamaaliit mõistab hukka Venemaa rünnaku Ukraina demokraatia vastu ja kutsub Eesti Vabariigi Valitsust algatama Euroopa Liidus Ukraina toetamise arutelu.

Isamaaliit hoiatab, et Venemaa ametlik välispoliitiline doktriin näeb ette naaberriikides poliitilise ülemvõimu saavutamist majandusliku surve meetodil. Venemaa otsus oluliselt vähendada gaasitarneid Ukrainasse on sellise poliitika elluviimine ja otsene rünnak Ukraina rahva ja demokraatlikult valitud valitsuse vastu.

Isamaaliit tuletab meelde, et samaaegselt jätkab Venemaa oma mõjualustele autoritaarsetele riikidele odavaid gaasitarneid.

Kuigi Venemaa üritab näidata, et tegu on majandusliku otsusega, näitavad avalikult väljaöeldud poliitilised seisukohad, et tegu on otsese poliitilise rünnakuga.

?Kuidas saaks teisiti aru saada vene poliitikasuunajate seisukohtadest, et Ukraina peab liituma Venemaa ühtse majandusruumiga ning loobuma NATOga liitumise plaanidest?, küsis Isamaaliidu esimees Tõnis Lukas.

?Eesti peaks selgesti mäletama sarnaseid katseid katkestada majandusliku survega meie demokraatiliku riigi areng üheksakümnendate algul ja siis oli meil suureks abiks läänepoolne toetus?, tuletas Lukas meelde.

?Täna kasutab Venemaa niinimetatud gaasirelva Ukraina vastu. Uus Saksa-Venemaa gaasijuhe loob samasuguse gaasirelva ka Lääne-Euroopa vastu?, ütles Lukas.

Isamaaliit leiab, et just Eesti peab algatama vastavasisulise arutelu Euroopa Liidu tasemel, kuna meie mõistame olukorra tõsidust. Kogemusest teame, et sellist ühepoolset survet on võimalik ära kasutada ka oma majanduse lahtirakendamiseks idanaabri küljest ja liitumiseks Lääne majandusruumiga. Euroopa peab Ukrainale andma sellise võimaluse praegu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing