Kinnistusraamat muutub elektrooniliseks

03. jaanuar 2006, 16:40

Selle aasta algusest alustas tööd elektrooniline kinnistusraamat, mille pidamisele minnakse üle registriosade kaupa.

Kinnistusraamatu elektroonilistele andmetele on ligipääs nii notaritel, kohtutäituritel, pankrotihalduritel kui riigi- ja krediidiasutustel. Kui registriosa on elektrooniline, on notaril enne tehingu sõlmimist võimalik kinnistusraamatu andmeid elektrooniliselt kontrollida, teatas justiitsministeerium.
Erinevalt kinnistusraamatu ärakirjast on elektroonilistele andmetele tuginemine võimalik reaalajas. Nii on senisest paremini tagatud, et kinnistusraamatust nähtuv seis vastab tegelikule olukorrale ning et enne kavandatavat tehingut ei ole kinnistusraamatus registreeritud muid avaldusi. Seega ei ole alates 1. jaanuarist ka notariaalse tehingu tegemisel enam vajadust kinnistusraamatu kinnitatud ärakirja järele.

Seoses üleminekuga elektroonilisele kinnistusraamatule võeti 2005.aasta lõpul kasutusele uus infosüsteem, kuhu kanti üle kõik kinnistusraamatu senised andmed. Uus infosüsteem on endisest kasutajasõbralikum, ühtlasi võimaldab see teha senisest täpsemaid päringuid. Kuna üleminekule eelnes kinnistusraamatu erineval kujul andmete ühtlustamine, siis on senisest täpsem ja ülevaatlikum kinnistusraamatu alane statistika. Toimivad andmevahetusteenused maakatastri, rahvastikuregistri ja äriregistriga.

Kuna uus süsteem on oma ülesehituselt endisest erinev, võtab sellega harjumine menetlejatel esialgu mõnevõrra aega. Samuti võib esineda süsteemide ühildamatusest tingitud andmesisestuse häireid, mistõttu võib aasta alguses kinnistamismenetlus senisega võrreldes mõnevõrra aeglustuda. Loodetavasti ei ületata aga kinnistusraamatuseaduses sätestatud üldist ühekuulist tähtaega - Justiitsministeerium palub asjaosalistelt mõistvat suhtumist.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing