EPL: Iraak sai ameeriklastelt lubatud elektrivarustuse asemel vanglad

05. jaanuar 2006, 08:29

Ajalehe Washington Post tehtud ülevaade näitab, et julgeolekukulud on neelanud ligi poole Iraagi taastamiseks mõeldud 18,4 miljardist dollarist.

2007. aasta keskpaigani jätkuma pidanud summast on järel veel vaid viiendik, kirjutab Eesti Päevaleht.

Alates taastamistööde algusest 2003. aastal on USA suunanud Iraagi julgeolekujõudude loomiseks täiendavalt 2,5 miljardit dollarit, mis algselt pidid minema elektri-, nafta-, vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ning haridusvõrgu rajamiseks.

Otsesed turvalisuskulutused ulatuvad taastamistööde puhul veerandini. Näiteks kindlustustele ning nende valvele kavatsetakse kulutada täiendavalt ligi 450 miljonit dollarit, mida on sada miljonit rohkem, kui läheb teedele, sildadele ja koolidele. Kui haridusprogrammid saavad 99 miljonit dollarit, siis julgeolekujõudude vahel turvalise side arendamiseks kulutatakse 8 miljonit rohkem.

Vastupanuliikumise ägeduse tõttu on USA pidanud ehitama või taastama kümme uut range ja keskmise re?iimiga vanglat, samas kui esialgu kavandati neid kõigest neli. Algselt 40 000-liikmeliseks kavatsetud Iraagi armee on kasvanud tänaseks juba kaks korda suuremaks.

Väga kalliks on läinud ka valimised ja ekspresident Saddam Husseini kohtuprotsessi ettevalmistamine. Ainuüksi massihaudade lahtikaevamine neelas 128 miljonit dollarit.

Ülesehitustööde eestvedajad viitavad siiski, et enne raha otsasaamist peaks valmima tervelt 3600 projekti ? nende seas 900 kooli, 160 kliinikut ning enam kui tuhat kilomeetrit teid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing