Inflatsiooni alanemine jätkus ka detsembris

06. jaanuar 2006, 11:11

Aastases arvestuses vähenes tarbijahindade kasv novembri 3,9 protsendilt 3,6 protsendini detsembris, teatas rahandusministeerium.

Aeglustumise peamiseks põhjuseks oli mootorikütuste odavnemine novembriga võrreldes ning toiduainete hinnatõusu aeglustumine. Eesti inflatsioon ületas detsembris eurotsooni inflatsiooni 1,4 protsendipunkti võrra.

Detsembri 3,6-protsendiline inflatsioon oli enim mõjutatud transpordi- ja eluasemeteenuste kallinemisest. Nafta maailmaturuhindade stabiliseerumisest tulenevalt vähenes transpordiga seotud kaupade ja teenuste hinnatõus 6,3 protsendini. Toiduained kallinesid detsembris 2,2 protsendi võrra, hinnatõusu pidurdumine oli seotud värskete puuviljade odavnemisega eelmise kuuga võrreldes.

2005. aasta kokkuvõttes kallinesid kaubad ja teenused 4,1 protsenti, seda mõjutasid enim mootorikütuste ja eluasemeteenuste, sealhulgas elektri kallinemine. Ülespoole survet avaldas ka toiduainete hinnatõus. Sideteenuste osas jätkus odavnemine, mida toetas numbriliikuvuse rakendumine aasta algusest.

Eurotsooni 2005. aasta inflatsiooniks kujunes esialgsel hinnangul 2,2 protsenti, mis on 1,9 protsendipunkti võrra madalam kui Eestis. Eurotsooni hinnatõusu kiirendas enim nafta maailmaturuhindade märkimisväärne tõus aasta keskel, mille mõju suurendas euro nõrgenemine. 2006. aastal oodatakse eurotsooni inflatsiooni aeglustumist, kuid kõrgetest nafta hindadest tulenevalt mitte allapoole Euroopa Keskpanga seatud 2 protsendi piiri.

Eesti tarbijahinnaindeks peaks 2006. aastal tõusma vähem kui möödunud aastal, jäädes 3 protsendi lähedale. Oodata on mitmete administratiivselt reguleeritavate hindade tõusu, millest olulisemad on aasta alguses toimuv soojusenergia kallinemine tulenevalt põlevkiviõli väljamüügihinna kahekordistumisest ning tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmine 1. juulist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing