PM: Uued ravimid pääsevad harva soodusnimekirja

06. jaanuar 2006, 08:16

Ravimifirmad peavad peaaegu olematuks võimalust saada tänapäevased retseptiravimid haigekassa soodusnimekirja, kirjutab Postimees.

Seepärast tuleb inimestel leppida vanamoodsate ravimitega või siis maksta uute eest täishinda.

Viimase kahe aasta jooksul on ravimifirmad teinud sotsiaalministeeriumi soodusravimite komisjonile kokku 55 taotlust, et saada uued ravimid haigekassa soodusravimite nimekirja.

Kui kuue ravimi puhul taotlesid ettevõtted 100-protsendilist soodustust, siis komisjon määras selle mullu vaid kahele ? glaukoomiravimile Xalacom ja parkinsonismi ravimile Requip. Paar päeva tagasi said komisjonilt 100-protsendilise soodustuse veel kaks uut skisofreeniaravimit, Serdolect ja Betamax.

Ravimifirma Eli Lilly Balti piirkonna direktor Rauno Pukonen nentis, et uutel ravimitel on raske soodusravimite hulka pääseda, kuigi on teada, et ligi 70 protsenti kasutatavatest ravimitest on patendiaja ületanud ning viisteist ja rohkem aastat vanad.

Tema sõnul oleks firmadel tegelikult pakkuda rohkem uusi ravimeid, kui kahe aasta jooksul esitatud veidi enam kui poolsada taotlust seda näitavad. «Põhjus on selles, et komisjoni eitav vastus on enam kui tõenäoline, ent keeldumise põhjendused üldsõnalised,» märkis Pukonen.

Ka ravimifirma Merck Sharp Dohme OÜ juhataja Kai Siinmaa nentis, et uutele ravimitele soodustuse saamine on keeruline.

Sotsiaalministeeriumi ravimipoliitikajuhi Andre Vetka sõnul on ravimihüvitistele kuluv raha tõusnud viimased 15 aastat. 2004. aastal kulus selleks 863 miljonit krooni.

Ta ei välistanud, et tulevikus tuleb leida veel võimalusi kulude kärpimiseks. Keskmiselt lisatakse soodusravimite nimekirja Eestis kolm kuni viis ravimit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing