Börsiülevaade: laenamine säästmisest veidi popim

19. jaanuar 2006, 10:23

Möödunud aastal tõusis Eesti eraisikute laenukoormus Eesti pankades 19,8 miljardit krooni võrra, samas kui hoiused paisusid 8,3 miljardit krooni.

Samas on üllatavalt positiivne see, et kui võtta arvesse ka ettevõtted ja finantseerimisasutused siis ületas 2005. aasta laenude kasv hoiuste kasvu kõigest 2,5 miljardi krooni võrra (32,9 miljardit vs. 30,5 miljardit krooni).
Tõenõoliselt aitas hoiuste mahu kasvule kaasa Hansapanga börsilt lahkumine, mis siinsete aktsionäride kukruid täiendas. Samas pole eestlaste varade all enam Hansapanga aktsiaid, mille väärtus küündis 4 miljardi krooni juurde.

Hoiuste kõrval võis olla populaarsuselt teine säästmisviis kohustuslik pensionisammas, mille varade maht kasvas aastaga 2,17 miljardi krooni võrra.
Vabatahtliku ehk kolmandasse pensionisambasse võis aastaga minna hinnanguliselt 0,6-0,7 miljardit krooni eraisikute raha.

Veidi krabasid möödunud aastal raha ka uued börsile tulijad.
Tallinna Vee aktsiaid oli aasta lõpus eraisikutel 110 miljoni ja Starmani aktsiaid 23 miljoni krooni eest. Tallinki aktsiaid oli aasta lõpus eraisikutel 0,68 miljardi krooni eest, samas kui aasta alguses 0,15 miljardi krooni eest.

Siia tuleks lisada ka teised börsil noteeritud väärtpaberid, mille hinnad tõusid ja (või) kus Eesti investorite osalus kasvas.
Võtame näiteks möödunud aasta 7 korda tõusnud Baltika.
Kui aasta alguses oli Eesti erainvestoritel Baltika aktsiaid 43 miljoni krooni eest, siis aasta lõpus juba 310 miljoni krooni eest.

Mööda ei saa minna ka fondidest.
Tõenäoliselt Eesti erainvestorite hulgas kõige populaarsema fondi Hansa Ida-Euroopa aktsiafondi maht kasvas ligi 400 miljoni krooni võrra. Raha liikus möödunud aastal korralikult ka teistesse fondidesse.

Kokkuvõttes võib öelda, et hoolimata suurest laenubuumist on inimestel huvi ka säästmise vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing