Põhiseaduskomisjon: nn Delfi eelnõu on ohuks põhiseaduses sätestatud õigustele ja vabadustele

19. jaanuar 2006, 16:28

Põhiseaduskomisjon leidis oma tänasel istungil, et nn Delfi eelnõu on ohuks põhiseaduses sätestatud õigustele ja vabadustele, teatas Riigikogu pressitalitus.

Riigikogu põhiseaduskomisjon leidis oma tänasel istungil, et solvavaid ja vaenu õhutavaid internetikommentaare piirav eelnõu ehk nn Delfi seaduse vastuvõtmisega kaasneks oht Eesti põhiseaduses sätestatud põhiõiguste ja vabaduste rakendamisele.

Põhiseaduskomisjoni esimehe Urmas Reinsalu sõnul jõudis komisjon pärast eelnõuga seotud materjalidega tutvumist seisukohale, et eelnõu algataja plaanide realiseerumine tooks kaasa reaalse ohu põhiseaduse §45 sätestatud väljendusvabaduse õigusele. Põhiseaduskomisjon ei pidanud Reinsalu kinnitusel seetõttu õigeks eelnõu seadustamist toetada.

Tänasel arutelul osalesid ka justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetlustalituse juhataja Saale Laos ja Kapo politseidirektor Arnold Sinisalu, kes väljendas arvamust, et kavandatavad meetmed ei ole proportsionaalsed ja sunnivad Kapot põhjendamatult reageerima ka tegevusele, mida võiks tõlgendada huligaansusena. Sinisalu väitel on raske leida sellele analoogiat teistest Euroopa riikidest.

Põhiseaduskomisjon pidas teiselt poolt vajalikuks rõhutada ka seda, et isikute au, väärikuse ja muude isikuvabaduste kaitse on oluline õigusväärtus, mida riigivõimul tuleb kaitsta.

Põhiseaduskomisjon andis oma hinnangu elektroonilise side seaduse, infoühiskonna teenuse seaduse, karistusseadustiku, kriminaalmenetluse seadustiku ja väärteomenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu seoses õiguskomisjoni taotlusega, mis kõnealust eelnõu menetleb.

Kõnealune eelnõu on õiguskomisjonis uuesti arutusel esmaspäeval 23. jaanuaril, mil komisjon peab otsustama, kas toetada eelnõu esimese lugemise lõpetamist või mitte. Täiskogu ees on eelnõu 25. jaanuaril.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing