PM: Riik ei anna ametiühingule eelist usaldusisiku valimisel

19. jaanuar 2006, 07:43

Sotsiaalministeerium kavatseb saata aprillis valitsusse seaduseelnõu, mis annab töökollektiividele võimaluse usaldusisiku valimisel ametiühingust mööda minna.

Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Janno Järve ütles, et kui praegune seadus võimaldab valida ettevõttes töötajate seast kaks usaldusisikut, ühe ametiühingu liikmete ja teise ametiühinguväliste töötajate seast, nõuavad eurodirektiivid, et valida saaks ka ühise, kõiki töötajaid esindava usaldusisiku, kirjutab Postimees.

«Praegune seadus on selle koha pealt rahvusvaheliste tavadega vastuolus,» rääkis Järve.

Järve märkis, et seaduseelnõuga kavandatavad muudatused tulenevad Euroopa Liidu ettekirjutusest ja käsitlevad laiemalt töötaja ja tööandja vahelist suhtlemist. «On selge, et praegu pole meil head töötajate informeerimise raamistikku, ametiühingu roll on selles vallas olnud puudulik,» ütles Järve.

Sotsiaalministeerium tellis oma arvamuse toetuseks Saar Pollilt uuringu, mis näitaski, et ametiühingute ja usaldusisikute roll töösuhtealaste probleemide lahendamisel on väike.

Töömurede tekkimisel lubas 68 protsenti uuringus osalenuist pöörduda oma otsese ülemuse ja 21 protsenti ettevõtte juhi poole, ametiühingu poole pöördumist eelistas vaid kolm protsenti.

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) on aga seaduseelnõu teravalt kritiseerinud, kuna ametiühingu usaldusisikud kaotaksid oma senised õigused suhtlemisel tööandjaga. EAKLi hinnangul tähendaks seadusemuudatus, et töötajate usaldusisikut hakkaks sisuliselt määrama tööandja.

EAKL tegi ettepaneku, et nendes ettevõtetes, kus ametiühing on juba olemas, oleks ametiühingul ainuõigus usaldusisikut nimetada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing