PM: Põllumehed soovitavad tõsta poepiima hinda

20. jaanuar 2006, 07:59

Põllumehed näeksid hea meelega, et piimatoodete hind tõuseks poes mõnevõrra, sest siis ei peaks tööstused kokkuostuhindu langetama.

Viimased kaks aastat on farmerid nautinud suhteliselt kõrget piimahinda, kuid alanud aastal on toorpiim 15?20 sendi võrra odavnenud. Näiteks Läti ja Leeduga võrreldes makstakse Eestis toorpiima eest küll mitukümmend senti enam, kuid sellest hoolimata tahaksid tootjad rohkem raha saada, kirjutab Postimees.

Soovi põhjendavad piimatootjad sellega, et kui paljud kaubad on viimasel kümnendil mitu korda kallinenud, siis piima hind poes nii palju tõusnud ei ole. Samuti viidatakse sellele, et kui võrrelda Euroopa riikide piimatoodete hindu ja inimeste sissetulekuid, siis proportsionaalselt on kaubad Eestis märksa odavamad kui näiteks Lätis või Leedus.

Avalikult ja oma nime all ei taha põllumehed selle ettepanekuga esineda, sest rahva seas on nende seisukoht ebapopulaarne, kuid paljud tootjatest on vähem või rohkem poliitikaga seotud.

Eesti ühe suurema piimatootja Väätsa Agro juhi Tiit Tuuleveski sõnul on selge, et piim on Eesti poodides alaväärtustatud ning kui võrrelda selle hinda vee omaga, on vahekord selgelt paigast ära.

«Küsimus on tegelikult ka selles, et Eesti tööstustel on tootmisvõimsust vajalikust peaaegu kaks korda enam ning praegune tootmine on seetõttu ebaefektiivne,» rääkis ta.

Ebaefektiivsusele viitavad ka teised põllumehed, kelle sõnul peaks osa tööstusi uksed sulgema ? siis saaksid teised paremini majandada ja ka toorpiima eest rohkem maksta.

Tööstused viskavad aga kinda piimatootjatele tagasi, väites, et nende ebastabiilsus ja ühest tehasest teise jooksmine ainult soodustavad ebaefektiivsust.

Põlva Piima juhi Aivar Häelmi sõnul kuulub põllumeeste jutt piimatoodete kõrgemast hinnast aga helesiniste unistuste valda, sest hinna määrab turg. «Eestis on kaubanduskettidel piisavalt suur mõju ja hindu hoiavad all suuresti just nemad,» kinnitas Häelm.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing