Venemaa piiras elektriimporti Soome, Nordpooli elektrihind tõuseb

20. jaanuar 2006, 13:43

Venemaa kärpis elektri eksporti Soome 30%, tuues põhjenduseks asjaolu, et peab külma ilma tõttu tagama Peterburi ja selle ümbruse elektriga varustamise.

Enne külmade saabumist eksportis Venemaa elektrifirma UES Soome elektrit 1400 megavatti, pärast kärpimist 950 megavatti.

Pakase tõttu on Soome elektri tarbimine tipptunnil kerkinud 14 495 megavatini. Seni ei ole kodumajapidamistele elektri tarbimise piiranguid kehtestatud, kuid elektrivõrgufirma Fingrid hoiatab, et elektrivarustuse olukord on muutunud pingeliseks.

Elektri hind Põhjala elektribörsil Nordpool on viimastel päevadel järsult kerkinud eriti Soomes. Kui kolmapäeva ennelõunal maksis kilovatttund 67 senti, siis õhtul 18 ja 19 vahel kerkis see juba 4,92 kroonini. Sellel tasemel oli elektrihind viimati 2003. a algul, kui erakordselt kuiv suvi ja sügis olid tunduvalt alandanud veetaset hüdrojaamade veehoidlates. Täna oli keskmine hind Soomes langenud 1,44 kroonile.

Rootsis maksis kilovatttund kolmapäeval 67,2 senti ja täna on see tõusnud 92 sendile. Rootsi nimetab ka seda hinda ajalooliselt kõrgeks, kuna hüdroenergia tootmine käib täie hooga.

Ehkki Rootsi ja Soome elektriturg on ühine, tekib seal elektrisüsteemi suure koormuse korral erinevus elektrihindades, kirjutab Rootsi Näringsliv. Põhjuseks on piiratud elektriülekandevõimalused kahe riigi vahel. Praegu on kavandamisel uus veealune merekaabel Rootsi ja Soome vahel.

Nordpooli kolmandas liikmesriigis Norras on seni elektrihind olnud üsna stabiilne ja isegi langenud, aga seal on olnud ilma ka soojem. Kui neljapäeval maksis Norras kilovatttund 72 senti, siis täna oli see langenud 62 sendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing