Rein Lang: notarijärjekorrad peaksid kaduma hiljemalt 2007. aastaks

23. jaanuar 2006, 15:35

Justiitsminister Rein Lang teatas täna Riigikogu arupärimisele vastates, et viie nädala pikkused notarijärjekorrad peaksid kaduma hiljemalt 2007. aastaks.

Hetkel on Tallinnas notarite juurde viie nädala pikkune järjekord, aga Rein Langi hinnangul võiks see olla 1-2 nädalat.

Vastates Riigikogu ees Res Publica liikme Sven Sesteri arupärimisele notariaegadega hangeldamisest ja pikkadest järjekordadest, sõnas Rein Lang, et tõepoolest näitas ka notarite koja detsembris tehtud küsitlus, et esineb üksikuid notariaegade minekuid teise kliendi kätte. Küsitlus ei kinnitanud, et asjaga oleks seotud mõni notar, lisas Lang.

Vastuabinõudena nimetas Lang esiteks ootejärjekordade propageerimist, st inimene pannakse notari juurde järjekorda ja vajadusel ka ootelehele ja antakse teada, kui varasem aeg vabaneb.

Teiseks tuleb tema sõnul notarite koja abil ümber lükata ettekujutus, et tasu eest saab notariaegu osta, ja suurendada notari kui erapooletu abistaja rolli, et inimene saaks nõustatud ka väljaspool tõestamismenetlust.

Kolmandaks tuleb Langi sõnul notareid rohkem tööle võtta, Tallinnas lisandus eelmise aasta lõpuks kuus notarit, kelle mõju selgub kevadel. Kuna kevadel lisandub veel 7 notarit, siis peaks hiljemalt 2007. aastaks notarijärjekorrad kaduma.

Lisaks on sellest aastast seadustatud digitaalallkirjastatud kandeavalduste tegemine ja aasta teisest poolest käivitub e-notari süsteem riigiasutuste ja notaribüroode vahel.

Eestis töötab praegu 88 notarit, neist üle poole Tallinnas.

Äripäeva kirjeldas novembri lõpus, kuidas iga teise, ka tuntud kinnisvarabüroo maakler pakkus mõne tuhande kroonise sularahas tasu eest varasemat aega notari juurde, pakkudes oma firma nimel bronnitud nn püsiaegasid. Kinnisvarabürood eitasid seda nähtust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing