Kaubavahetuse kiire kasv jätkub

25. jaanuar 2006, 12:44

Novembris jätkus väliskaubanduse kiire areng, detsembri statistika näitab ilmselt kasvu pidurdumist, teatas majandusministeerium.

Järgneb majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kommentaar.

Eksport kasvas aastaga 26 ja import 24%. Oktoobriga võrreldes toimus mõningane kasvutempode aeglustumine, nii ekspordi kui ka impordi maht oli eelmise kuu tasemest võrdselt 3% madalam. Samas täpsustab järgmisel kuul Statistikaamet novembrikuu andmeid oluliselt, mille tulemusena viimastest arengutest lähtuvalt võib oodata ekspordi ja impordi aastakasvude korrigeerimist ülespoole.

Kaubavahetuse puudujääk langes novembris 2,8 miljardi kroonini, mis oli 4% madalam kui oktoobris, kuid peaaegu viiendiku võrra kõrgem 2004. aasta sama perioodi näitajast. Jätkuvalt kiire investeerimistegevuse ja tugeva eratarbimise tingimustes püsis väliskaubanduse bilansi negatiivsus 2005. aasta viimastel kuudel kõrgel tasemel (2,8–2,9 mld krooni), mistõttu ka aasta kokkuvõttes ei jää kaubavahetuse puudujääk madalamaks 2004. aasta näitajast.

Ekspordi kasvutempo aeglustumine tulenes eelkõige suurima osatähtsusega masinate ja seadmete aastase kasvu olulisest kahanemisest (okt. – 63%, nov. – 20%). 2004. aasta novembris oli väga tugev võrdlusbaas, samuti on tootmismahtude kiire kasv telekommunikatsioonisektoris mõneks ajaks raugenud. Mineraalsete toodete väljaveo järsk kasv (2,5 korda) tulenes suures osas nafta maailmaturuhinna tõusust. Jätkus ka plasttoodete ekspordi kiire kasv. Samal ajal toimus veel märkimisväärne kasvutempo aeglustumine keemiatoodete, transpordivahendite ning toidukaupade väljaveol. Aastaga ei kahanenud ühegi kaubagrupi eksport, mis viitab Eesti kaupade konkurentsivõime suurenemisele välisturgudel.

Impordi aastase kasvu pidurdumisele aitasid enim kaasa samuti masinad ja seadmed, ka nende sisseveo osas oli eelmise aasta novembris küllaltki kõrge võrdlusbaas. Mineraalsete toodete import kasvas eelmise aasta novembriga võrreldes peaaegu kaks korda, samas on naftasaaduste hinnatõusu mõju olulisem, sest koguseliselt kasvas import üle kolmandiku. Endiselt suureneb jõudsalt plast- ja kummitoodete ning puidu sissevedu, mis läheb aga suures osas tootmissisendina eksportkaupade valmistamiseks. Impordi kasvutempot aitavad madalamal hoida veel suurema osatähtsusega kaubagruppidest metallid ja metalltooted ning transpordivahendid, mille sisevedu kasvas aastaga 6–10%.

Detsembris võib oodata kaubavahetuse mahtude mõningast vähenemist, sest seoses jõulupuhkustega aeglustus aasta lõpus ka tootmis- ja vahendustegevus. Samas, Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtete vastustest tulenevalt oli detsembris tööstussektoris tellimusi rohkem kui tavaliselt samal ajal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing