PM: Kinnisvara järsk hinnatõus pani pangajuhid muretsema

02. veebruar 2006, 08:07

Kinnisvarahindade ülikiire tõusu pärast muretsevad kommertspankade juhid otsivad võimalusi eluasemelaenude andmist piirata.

«Pankadele ei ole päris ükskõik kinnisvaraturul toimuv,» rääkis Postimehele pangaliidu ja Hansapanga juhatuse esimees Erkki Raasuke. «Üldine arvamus oli, et praeguse väga kiire kasvu jätkudes võib pikaajalisem turu tasakaal kannatada ning mõõdukam laenude kasv oleks parem kõikidele asjassepuutuvatele pooltele.»

Elamispindade ligi kolmandikuni ulatunud hinnatõus suurendas otse ka eluasemelaenude mahtu. Pangad andsid mullu eluasemelaenudeks ligi 60 protsenti rohkem raha kui aastal 2004.

Eelkõige teeb pankadele muret Tallinna nn mägede korterelamute hinnatõus, mis ei ole proportsioonis ülejäänud turu hindadega. Näiteks vanemat tüüpi majades on korterite ruutmeetri hinnad juba kõrgemal sama piirkonna uute korterelamute hinnatasemest.

Pangad juhtisid tähelepanu ka spekulatiivsete korteriostude suurele arvule, mis moonutab kinnisvaraturgu. Olukorras, kus uutes korterelamutes ostab üks inimene sageli korraga 2–5 korterit, moonutab see kunstlikult nõudluse ja pakkumise vahekorda, kergitades nii hinda.

«Eluasemelaenude turunduses peaksid pangad olema vähem agressiivsed,» lisas Raasuke. Kuigi pangad tunnistasid riskide suurenemist kinnisvaraturul, siiski ühiseid samme või reegleid selles suhtes veel vastu ei võetud.

Ajal kui keskpank on karmistamas nõudeid pankade eluasemelaenuportfellidele, soovivad ka kommertspangad midagi teha eluasemelaenude ülikiire kasvu pidurdamiseks, lisas Raasuke. Samas peaksid reeglitega nõustuma kõik pangad, sest keegi ei taha konkurentidele oma turuosa kaotada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing